Psoriáza dokáže dlouhodobě trápit muže i ženy. Nepříjemné svědění a neustálé loupání kůže snižuje kvalitu života a pacienti často podléhají zoufalství, když jim léta nic nepomáhá. Vznik a průběh psoriázy však může ovlivňovat řada faktorů, i když rozhodně vyžaduje léčbu předepsanou odborným dermatologem. Aby měl pacient onemocnění pod kontrolou nezbytná je změna životního stylu a neustálá péče o pokožku zvenčí i zevnitř. Proč vlastně psoriáza vzniká, jak se projevuje a jak vypadá její léčba? Co změnit ve svém jídelníčku, přístupu, péči a jak správně vyživovat pleť? Přečtěte si náš článek.

Co je to psoriáza

Název tohoto kožního onemocnění vznikl z řeckého slovíčka “psora”, v překladu svědění, šupina. Zvykem je též užívat pojem lupénka a má několik forem podle průběhu, dělí se i podle místa výskytu a klinického obrazu. Toto chronické autoimunitní onemocnění způsobuje hromadění odumřelých kožních buněk. Zatímco u běžného člověka probíhá proces regenerace a výměny kožních buněk po dobu 4 týdnů, u pacientů s psoriázou je tento proces extrémně zrychlený – obnova buněk trvá někdy jen 4 dny. Dochází tak k nadměrné produkci špatně vyvinutých kožních buněk se zánětlivým potenciálem. Ty se potom vrství na určitých místech na kůži, vyvolávají svědění a olupování až s tvorbou krvavých ložisek.

Pro psoriázu je typické střídání lepších a horších období, navíc se vyskytují lehké formy, které mohou přecházet do těžšího až velmi těžkého průběhu. V první řadě je komplikované psoriázu vůbec diagnostikovat. Lidé s lehčími formami jí mohou trpět celý život, přičemž ani nevědí čím trpí. Její příznaky však není radno podceňovat, protože se s ní pojí řada jiných onemocnění (kloubní artritida, hypertenze, diabetes…). Těžší formy mohou postihovat i vnitřní orgány například játra, střeva, ledviny či uzliny.

Kdo nejčastěji trpí psoriázou?

Psoriáza je dědičné onemocnění, statisticky postihuje více ženy než muže. Nejvíce se vyskytuje ve věkových kategoriích od 15-25 let a později ve zralém věku u lidí od 55-60 let. Často se vyskytuje i psoriáza u dětí, nezřídka se objevuje po překonání streptokokových onemocnění.

Jaké jsou příznaky psoriázy

Každý, kdo pozoruje následující projevy na své pokožce, by měl zpozornět a navštívit lékaře. Psoriáza se může projevovat:

 • tvorbou červených zanícených ložisek, ohraničených stříbřitými šupinkami, které se olupují,
 • svědivostí a pálením postižených míst, které vyvolává nutkání k neustálému škrábání se,
 • při škrábání se mohou objevovat až kapičky krve,
 • pokožka pod šupinatou vrstvou je suchá a citlivá, praská a může krvácet,
 • objevují se bolestivé puchýřky.

Podle formy psoriázy se tyto projevy objevují na různých částech těla – nejčastěji postihují vlasovou pokožku, oblast kolen, loktů a jiných kloubů, oblast v kříži, pod pažemi a záhyby těla. U dětí na obličeji nebo v oblasti genitálií.

Proč vzniká psoriáza?

Příčiny této kožní choroby dosud nejsou zcela známy. O propuknutí onemocnění rozhodují faktory související s životním stylem. Určitou roli (přibližně 30 %) hraje dědičnost, ale i když má dítě oba rodiče s psoriázou, nemusí se u něj nikdy rozvinout. Rozhodují až vnější nebo vnitřní spouštěče.

Vnější – exogenní spouštěče jsou:

 • působení chemických látek na kůži,
 • rentgenové záření,
 • nadměrné působení UV záření,
 • poranění kůže, mechanické odírání kůže – často postihuje pacienty se zhoršenou mobilitou, kteří tráví většinu dne na vozíčku,
 • vliv nepříznivého počasí a změny klimatu – nezřídka se psoriáza zhoršuje právě během horkého léta nebo chladné, suché zimy.

Vnitřní – endogenní spouštěče jsou:

 • stres a psychická nerovnováha,
 • užívání některých léků,
 • infekční onemocnění,
 • kouření a užívání alkoholu,
 • nezdravé diety,
 • metabolické poruchy,
 • a vyvolat ji mohou i hormonální změny (například během těhotenství).

Jak žít s psoriázou a jak vypadá její léčba

Pokud již pozorujete propuknutí psoriázy bez lékařské pomoci se neobejdete. Avšak to, jaký bude její průběh, můžete do jisté míry ovlivnit změnami ve svém životě. Se psoriázou se často spojují i ​​psychické problémy, zvláště pokud léčba ordinovaná lékaři neúčinkuje, případně je na ni tělo rezistentní a pacient musí neustále zkoušet nové účinné látky. Hlavu vzhůru, i pro tento zdravotní problém existují řešení.

Na začátku léčby obvykle lékaři ordinují lokální terapii včetně kortikosteroidů, analogů vitamínu D3, kůži zjemňující keratolytika a hydratující účinné látky – emoliencia. Při těžších formách se po důkladných testech předepisuje systémová terapie, využívá se také fototerapie (světloléčba, kontrolované UV záření), balneoterapie či biologická léčba. Každý případ může být jiný, a proto je nezbytná přesná diagnostika a stanovení léčby na míru.

Vedle oficiální léčby může být nadějí pro boj se psoriázou i doplňování vitamínů, minerálů a kolagenu. Kolagen, jako jedna z esenciálních stavebních bílkovin těla, totiž tvoří až 80 % kůže a přispívá k budování její zdravé struktury.

Pozor na životní styl

U psoriázy je nutné přistupovat ke svému tělu šetrně a s respektem. Pomůže zdravá strava s vysokým procentem zeleniny, ovoce a ryb, úplné vyloučení alkoholu a kouření, dostatečný pitný režim. Průběh psoriázy ovlivňuje také stres a nedostatek spánku. Je třeba zvolnit, udržovat zdravý spánkový režim a redukovat stresové faktory.

Doplňte si vitamíny a minerály, zejména vitamín E a vitamín C, který má v těle antioxidační účinky. Selen a zinek pomáhají udržovat zdravou strukturu kůže, stejně jako kolagen, který je jakýmsi lepidlem buněk v kůži. Pomáhá udržovat kůži pružnou, elastickou, celistvou a přispívá k normální obnově kůže. “Kolagen je stabilní protein, který je základní stavební hmotou intersticiální pojivové tkáně a zajišťuje její mechanickou pevnost. Vlákna kolagenu jsou měkká, ohebná a velmi pevná,” říká dermatoložka z kliniky Medoderm Jana Molčanová. Proto i Inca Collagen může být jako doprovodný doplněk nápomocný při léčbě psoriázy. Jedná se totiž o čisté hydrolyzované kolagenové peptidy z mořských ryb, přírodní kolagenový hydrolyzát bez přidaných látek. Díky jeho stoprocentní čistotě má maximum účinků, doplněním kolagenových peptidů z ryb si lidské tělo dokáže vytvořit nový kolagen, který využije v kůži. Mimo jiné i při obnovení zdravého regeneračního procesu kůže, která neustálými záněty trpí. “Hojení ran můžeme rozdělit do čtyř fází a kolagen je součástí procesu hojení rány od první fáze. Kolagen je zodpovědný za pevnost a pružnost vzniklé jizvy,” dodává dermatoložka Jana Molčanová.

Inca Collagen pomáhá:

 • udržovat zdravou strukturu kůže, její elasticitu a hydrataci,
 • urychlit hojení pokožky a podpořit její správnou regeneraci,
 • může přispět k obnovení normálního procesu obnovy kožních buněk,
 • pomáhá udržovat zdravou strukturu kloubů a kloubních chrupavek,
 • pomáhá redukovat zánětlivé procesy kloubů, zlepšuje jejich regeneraci.

I hydrolyzovaný kolagen v prášku tedy může sloužit jako pomocná ruka při lehčích či těžších formách psoriázy. Inca Collagen se snadno užívá, obsahuje ideální denní dávku a až tři typy kolagenů, pro široké pokrytí potřeb kloubů i pokožky.

Výhody

Prémiový 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů
Výborné recenze od spokojených zákazníků
Bio-Aktivní: skvěle se vstřebává
Denní dávka obsahuje 3000 mg čistého mořského kolagenu bez přísad
Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen
Nemaskovaný sladidly ani dochucovadly
Samostatně balená denní dávka pro zachování účinků
Velmi podobný lidskému kolagenu
Inca Collagen je ryze český výrobek

Vaše pokožka potřebuje speciální péči a citlivý přístup

Při vnější péči o pleť volte přípravky speciálně určené pro pacienty s psoriázou. Šampony, sprchové gely a čistící přípravky na pleť by měly být bez parfemace, s neutrálním pH, hydratující, se zvláčňujícím a promašťujícím efektem. Dejte si také záležet na šetrných pracích prostředcích a noste spíše přírodní materiály. Důležité je udržovat postižená místa v čistotě, sprchujte se spíše vlažnou, ne horkou vodou.

Mezi přírodní účinné látky vhodné pro psoriázu patří březový dehet, aloe vera či panthenol. Velké množství pacientů pozoruje zlepšení na kůži po dovolených u moře. Přímořské pobyty kombinují vliv prospěšného UVB záření a také solných koupelí, což má příznivý vliv na pokožku. Přesto to se sluněním není třeba přehánět, abyste si ještě více neublížili. Doporučuje se denně strávit na slunci maximálně 15-20 minut.

Pamatujte na to, že psoriázu zhoršují i ​​psychické faktory. Je proto důležité nepodléhat panice. Se zdravým životním stylem, správnou péčí, vnitřní výživou a také s pomocí Inca Collagen můžete s tímto onemocněním remizovat, nebo nad ním dokonce i vyhrát.

Kolagen + Vitamín C

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×