Jak se opalovat

Zřejmě většina z nás se už nemůže dočkat pořádného léta. Přestože tento rok pravděpodobně zažijeme dovolenkovou sezónu v omezeném režimu, není důvod na smutek. Sluníčko, opalování, vodu a čerstvý vzduch si můžeme užít i v domácím prostředí, nemusíme vůbec cestovat za hranice. Grilování, koupaliště, přírodní jezera, stanování ale i obyčejné pohodlné povalování se na lehátku na terase, balkoně či zahradě – zahřálo vás u srdce? Zcela chápeme.

Užijte si to naplno, ale bezpečně! Máme na mysli hlavně vliv slunečních paprsků.  Protože pokožka patří mezi naše hlavní oblasti zájmu, připravili jsme pro vás souhrn rad, jak se správně a zdravě opalovat. Článků s podobnou tématikou je hodně, ale my půjdeme do detailů. Jak funguje UV záření, jak při opalování pomáhá ochranný faktor a kolagen, co říká věda a co přesně dělat, abyste se nespálili? Pojďme na to postupně.

Co se děje s pokožkou při opalování?

Zní to zvláštně, ale to, co zvenku vnímáme jako sexy opálení, je ve skutečnosti ochranný mechanismus kůže. Když na ni dopadá ultrafialové záření, buňky těsně pod povrchem kůže, zvané melanocyty, začnou produkovat melanin. Je to pigment, který pohlcuje UV záření a tím ji chrání. Zároveň pokožku zbarvuje do hněda.

Čím více melaninu pokožka produkuje, tím snadněji – tedy bez spálení a přirozeně do hněda – se opálíte. Problém nastává, pokud pokožka nedokáže melanin produkovat v dostatečné míře – dobře to znají lidé se světlou pokožkou a světlými vlasy.

Dá se obecně říci, že čím světlejší je přirozený odstín pokožky, tím vyšší je riziko spálení na sluníčku. Lidé, kteří mají velmi světlou pokožkou, se v principu do hněda opálit nedokážou – vždy tomu předchází opálení do růžova, až do červena. Světlé typy by se měly opalovat postupně a minimálně několik prvních dnů nepřetržitého pobytu na slunci se chránit tělovou kosmetikou s nejvyšším ochranným faktorem. Ideálně po celou dovolenou. Právě “světlokožci”, děti a dospívající čelí největším zdravotním rizikům v souvislosti s poškozením buněk UV zářením.

Ovšem pozor. Pokud máte přirozeně tmavší pokožku, dobře se opalujete a nikdy se nespálíte, nenechte se tím ukolébat! Jedna věc je nespálit se a druhá již zmiňovaná zdravotní rizika. A ta, při nedostatečné ochraně pokožky, hrozí skutečně každému. Dokonce i lidem tmavé pleti.

Jaká jsou rizika při opalování

Vystavovat se při opalování v přílišné míře UV paprskům bez dostatečné ochrany může být i fatální. Nejde tu jen o riziko spálení pokožky, ale zejména o dlouhodobé vlivy:

 • sluneční záření, konkrétně UVA paprsky, proniká až do spodní části kůže, dermis, kde devastuje fibroplasty produkující kolagen, pokožka je dehydrovaná, následkem čehož začíná kůže předčasně stárnout a vznikají vrásky
 • ultrafialové záření může způsobit alergickou reakci / tzv. alergii na slunce/, která se projevuje drobnými zanícenými pupínky, šupinkami, zarudnutím a svědivou kůží
 • následkem jsou také pigmentové skvrny, které jsou spojeny s nadměrnou tvorbou melaninu
 • UV paprsky poškozují DNA buněk, což může vést ke skvamocelulárnímu karcinomu kůže

– poškozené melanocyty mohou přerůst až v melanom, který představuje jen 2% z typů rakoviny kůže, ale až 90% těch rakovinových onemocnění kůže, které končí smrtí

Škodlivému UV záření se dá těžko vyhnout, pokud se pohybujete venku. Odráží se od vody, sněhu i písku, prochází bez problémů sklem i letním oblečením. Ačkoliv se vám může zdát, že přes sklo v místnosti vás sluníčko neopálí, škodlivé vlivy UV záření jsou stejné. Otázka dostatečné ochrany před sluncem je tedy už celoročním tématem. V létě je to však doslova otázka přežití.

Vyznáte se v údajích na opalovacích krémech?

Abyste věděli, jak přesně se chránit, je třeba pochopit princip fungování opalovacích krémů. Zajímat by vás měl stupeň ochrany, který najdete pod zkratkou SPF, případně OF. Měli byste sledovat i rozsah ochrany, čili před kterými paprsky vás krém chrání.

Sluneční záření se dělí na tři skupiny: UVA, UVB a UVC. Dvě skupiny, UVA a UVB paprsky, poškozují buňky kůže. UVA paprsky pronikají hluboko do pokožky a mají na svědomí dlouhodobé poškození, jako je předčasné stárnutí kůže a vrásky. UVB jsou kratší typy paprsků, které způsobují okamžité spálení kůže s pozdějšími vážnými následky v podobě kožních chorob i rakoviny.

S tím právě úzce souvisí druhy opalovacích krémů. Při jejich výběru sledujte informace na obalu: většina běžných opalovacích prostředků totiž chrání jen před UVB paprsky, tedy těmi, které mají na svědomí bezprostřední spálení kůže. Pro kompletní ochranu před oběma typy paprsků musíte hledat opalovací krémy se širokospektrální ochranou.

Co je to vlastně SPF? Zkratka pochází ze spojení “sun protection factor”, v češtině můžete najít zkratku OF jako “ochranný faktor”. Číslice při této zkratce hovoří o stupni ochrany. Čím vyšší, tím lépe.

Podle toho dělíme opalovací krémy  :

 • ochranné krémy s nízkým stupněm ochrany – SPF 15 a méně
 • ochranné krémy se středním stupněm ochrany – SPF 15 – SPF 30
 • ochranné krémy s vysokým stupněm ochrany – SPF 30 až SPF 50.

Co to vlastně znamená? Stupeň ochrany je odvozen od toho, jak dlouho s daným produktem můžete být na slunci, aniž by vás spálilo. Počítá se s tím, že pokud bez ochranného krému vaší pokožce trvá například 5 minut, než začne červenat a spálí se, ochranný faktor prodlouží tuto dobu tolikrát, kolik je jeho hodnota. V případě SPF 15 by to tedy znamenalo 15 x 5 minut, což je 75 minut na slunci.

Proč nestačí jen opalovací krém

Už zřejmě správně tušíte, že samotný „opalovák“ na prevenci před spálením a poškozením kůže nestačí. Pokud budete mít pleť celkově ve špatném stavu, ani nejsilnější opalovací krém vás před jejím poškozením nemusí ochránit. Tento princip platí při kosmetice obecně. Určitě znáte plno reklam na kolagenové krémy, ale s těmi je to dost komplikované. Kolagen má velkou molekulu, která prakticky není schopna proniknout přes póry v kůži až do hlubší vrstvy, kde ho pleť potřebuje.

Živiny dodávané zvenčí jednoduše nestačí, pleť je třeba vyživovat i zevnitř. Zdravá, hydratovaná a dobře vyživená pleť bude na sluneční paprsky reagovat mnohem lépe.

Jak na to? Zdravá strava, dodržování pitného režimu a kolagen! Ten však dodávejte vnitřně –  užíváním kvalitního výživového doplňku.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Bez kolagenu se při opalování neobejdete

Mluvili jsme o tom, že sluneční záření snižuje produkci kolagenu – ničí fibroplasty produkující tuto nenahraditelnou bílkovinu, která je primárním stavebním prvkem kůže. Spolu s elastinem se kolagen stará o to, aby byla pokožka pružná, mladistvá a rozjasněná.

“Kolagen je stabilní protein, který je základní stavební hmotou intersticiálního pojivového tkaniva a zabezpečuje jeho mechanickou pevnost. Vlákna kolagenu jsou měkká, ohebná a velmi pevná, “ říká MUDr. Jana Molčanová z dermatologické kliniky Medoderm.

Kolagen je pro tělo jako elixír mládí. Podporuje hydrataci pleti, a proto jeho nedostatek má za následek úbytek vody, z čehož pak plynou problémy jako suchá pleť bez jasu a rychle se tvořící vrásky. Bohužel lidský organismus si tuto esenciální bílkovinu tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku. A poměrně brzy – už po 45. roku života tělo vlastní kolagen dále netvoří. Účinky slunečního záření tento proces ještě zrychlují. Naštěstí a k velké radosti nás, kteří milujeme léto a slunění, řešení existuje! Kolagen si můžeme již od mladého věku průběžně doplňovat ve formě výživového doplňku. A během léta je jeho doplňování ještě důležitější.

Na tom, jaké skvělé účinky má takový kolagen, se odborníci / lékaři / už dávno shodují.

“Ve středním věku jsou tyto výživové doplňky nenahraditelnou zbraní v prevenci stárnutí kůže, nehtů, kloubů a šlach. Zejména po 40. roce života je vhodné užívání výživových doplňků s obsahem kolagenových peptidů,“ potvrzuje i doktorka Molčanová.

Studie jednoznačně potvrzují účinky kolagenu na pleť – zpomaluje stárnutí, podporuje hydrataci pleti. Existuje výzkum, ve kterém se účinky kolagenu na pleť testovaných žen projevily už po měsíci užívání. Aby kolagen dobře fungoval, musí být podáván ve správné formě. Kolagenová molekula je velká, a proto je třeba rozbít ji na menší fragmenty. Doplněk stravy, jakým je náš Inca Collagen, se vyrábí šetrnou metodou – hydrolýzou. Pomocí ní se kolagenové molekuly štěpí za studena na jednotlivé peptidy a takto zpracovaný hydrolyzovaný kolagen zůstává v živé, bio-aktivní formě, která je nejvíce podobná lidskému kolagenu. Tělo ho tak dokáže bez problémů zužitkovat. Inca Collagen je navíc prémiový třísložkový mořský kolagen vyráběný z kvalitních surovin. Jde o vedlejší produkty mořských ryb, což zaručuje jeho vysokou kvalitu, čistotu a tím pádem výbornou vstřebatelnost.

Romana Ljubasová: Kolagen je pro mě pojivem, spojuje tkáně, buňky a komunity

Inca Collagen je s létem neoddělitelně spjat již od momentu jeho vzniku – nápad na výrobu vlastního jedinečného mořského kolagenu dostala zakladatelka firmy Romana Ljubasová právě na dovolené v Thajsku. “Kamarád se spálil a šla jsem mu dělat tlumočníka do lékárny. Lékárnice mi začala doslova cpát kolagen, že to nejvíce pomůže. Nedala si vysvětlit, že my potřebujeme spíše sádlo a silný opalovací krém. Nedala se odbýt. Takže jsme kamaráda dopovali kolagenem a výsledek mě překvapil. Po několika týdnech se mu kůže vyléčila a zářila zdravím, jaké jsme mu až záviděli. Byla jsem tak fascinovaná, že jsem s kolagenem začala sama experimentovat,” vypráví o začátcích Inca Collagen Romana Ljubasová.

Dlouhodobá poctivá příprava pleti na každoroční slunění pomocí kvalitního kolagenu je tedy ideálním základem léta.

Výhody

Prémiový 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů
Výborné recenze od spokojených zákazníků
Bio-Aktivní: skvěle se vstřebává
Denní dávka obsahuje 3000 mg čistého mořského kolagenu bez přísad
Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen
Nemaskovaný sladidly ani dochucovadly
Samostatně balená denní dávka pro zachování účinků
Velmi podobný lidskému kolagenu
Inca Collagen je ryze český výrobek

Tipy a rady, jak se správně opalovat

Takže si to shrňme: základem bezpečného a zdravého opalování je předem dobře připravená pokožka, která je během pobytu na slunci dobře chráněná.

Dodejte pokožce vitamíny a kolagen

Příprava pokožky na léto spočívá v dodávání kvalitního kolagenu, ale i jiných složek s prospěšnými účinky pro pleť. Například betakaroten, čili provitamin A, který je velmi známý ve spojení s létem. Betakaroten můžete tělu dodat konzumací ovoce a zeleniny, které ho obsahují: mrkev, kapusta či sladké brambory. Můžete ho také přijímat ve formě kapslí. Začít byste měli minimálně několik týdnů před začátkem léta. Je dokázáno, že betakaroten snižuje senzitivitu na sluneční záření.

Dalším skvělým antioxidantem je vitamin C, který tvoří s kolagenem nerozlučnou dvojici. Právě proto  Inca Collagen ke každému balení kolagenu přidává zdarma vitamín C s postupným uvolňováním v ideální dávce 500 mg. Vitamín C podporuje tvorbu vlastního kolagenu, a proto je céčko pro pleť dalším významným životabudičem.

O dalších vitamínech pro pleť hovoří dermatoložka MUDr. Jana Molčanová: “Během letní sezóny doporučuji užívání vitaminů C, E a resveratrolu, které brání poškození kůže slunečním zářením a dokáží reparovat škody jím způsobené. Jelikož sluneční záření způsobuje výrazně rychlejší stárnutí pokožky, je užívání kolagenu vhodným způsobem, jak tomu zabránit.”

Kolagen + Vitamín C

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Hudebník Peter: Kolagen mi zachránil spálená záda

Léto a kolagen k sobě zkrátka patří. Že to opravdu funguje, pocítil doslova na vlastní kůži i hudebník Peter Jarábek ze skupiny The Rockin’ Balls, který si jednou během léta velmi nepříjemně spálil záda. Jelikož Peter patří ke světlým fototypům, spálí se velmi snadno. V takových případech doporučujeme až trojnásobnou denní dávku kolagenu a doplnit ji běžným množstvím vitamínu C, což pomohlo i v tomto případě. Petrovi se pokožka zregenerovala do několika dnů a bez nepříjemných následků.

Jak dlouho se opalovat

Myslete na to, že melanin se tvoří jen po určitou hranici a pak už neztmavne. Každý den byste tedy měli na slunci trávit čas maximálně do tohoto hraničního bodu. Obvykle jsou to 2 až 3 hodiny. Pokud budete na slunci déle, už vás neopálí, ale riziko poškození kůže bude stoupat. Dávejte si proto pravidelné pauzy ve stínu!

Během nejsilnějšího záření, od 11. do 15. hodiny, byste na slunci měli trávit jen kratičké intervaly – maximálně pár minut. Pokud jste se letos ještě vůbec neopalovali, v tuto dobu se sluníčku raději úplně vyhýbejte. Později, když už budete mít určitý “základ” opálení, můžete opatrně i v tuto dobu na slunci trávit více času. Ideální na bezpečné opalování je dopoledne do 11 hod., případně odpoledne po 16. hodině. Samozřejmě se po celou dobu na přímém slunci chraňte opalovacím krémem.

Dodržujte zdravé stravování a pitný režim

Nezapomeňte ani na zdravý životní styl, protože jak víte, ten má do značné míry vliv na zdraví a krásu pleti. Negativním příkladem je kouření, které ve spojení s nadměrným sluněním může mít pro pleť skutečně zničující následky. Pokud tedy kouříte, o to důležitější je starat se o pleť ve všech ostatních sférách, jak jen je to možné. Jezte zdravé potraviny bohaté na lykopen – ty pomáhají chránit pleť před škodlivými účinky UV záření. Možná vás potěší, že mezi ně patří i červený meloun a rajčata – typicky letní plody.

Dbejte na hydrataci pleti. Pijte alespoň dva litry tekutin denně a začínejte pitný režim právě kolagenem. Ten se ideálně vstřebává do těla, když se užívá v nápoji. Ráno si rozmícháte jeden sáček čistého kolagenu Inca Collagen ve formě prášku ve sklenici čisté vody, nebo pomerančového džusu, necháte rozpustit a vypijete. Tak hned ráno dostanete do těla dávku doporučených 3000 miligramů kvalitního kolagenu a zároveň tělo nastartujete na pitný režim, který už pak stačí dodržovat. Při práci mějte po ruce láhev s čerstvou vodou, ideálně neslazenou. Pak ani při největším pracovním zanícení jistě nezapomenete, že se máte napít.

Na závěr ještě pár dalších užitečných tipů, jak se přirozeně a zdravě opalovat:

 1. Obnovujte na pokožce pravidelně každé dvě hodiny opalovací krém. Voda a pot ho smývají a tím se snižuje jeho ochranná schopnost. Proto pokud jste na slunci déle, nezapomeňte se znovu natírat.
 2. Pokožce můžete dopřát i přírodní oleje, ve kterých se přirozeně vyskytuje ochranný faktor. Takovým je například stoprocentní malinový olej, mrkvový, avokádový nebo kokosový olej. Samotné vám na ochranu pleti nepostačí, ale spolu s kvalitním opalovacím krémem pomohou pokožku vyživit a hydratovat.
 3. Před každým opalováním doporučujeme pokožku připravit pomocí tělového peelingu, abyste odstranili odumřelé buňky z kůže.
 4. Prodlužte si opálení díky kolagenu! Ani po návratu z dovolené nezapomínejte dále užívat Inca Collagen – pokožka vám za takovou péči poděkuje výborným vzhledem. Sluníčko pokožku během dovolených velmi namáhá a vysušuje, ale díky neustálému přísunu kolagenu bude krásně hydratovaná a pružná. A na zdravé a hydratované pokožce vydrží i opálení o poznání déle.

Přejeme vám krásné léto plné zážitků a zdravého opalování bez spálení!

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×