Kožní nemoci u psa

Zřejmě jen málo chovatelů má to štěstí, že nepozoruje kožní choroby psů alespoň jednou za jejich život. Pro psy jsou jakékoli kožní problémy velkým trápením – představte si, že vás neustále nesnesitelně svědí kůže a nedokážete se přestat škrábat. Takto se cítí i váš pes, proto jakmile pozorujete u něj nutkavé škrábání, měli byste zpozornět.

Ale jak zjistit, o kterou kožní chorobu jde a jak to nejlépe řešit? Nejen tomu se věnujeme v následujícím článku. Kromě toho si povíme také o prevenci vůči kožním chorobám a o tom, jak urychlit regeneraci kůže pejska při takových diagnózách.

Základem úspěšné léčby je identifikovat kožní onemocnění již v začátku. O to snazší se bude hojit, ai léčba bude finančně méně náročná.

Takto poznáte, že vašeho pejska trápí kožní onemocnění

Nejviditelnějším znakem, že s vaším psem není vše v pořádku, je neustálé škrábání se, vedle toho si může i olizovat či vykousávat kůži na těle. Může také neustále potřásat hlavou, což je znak toho, že onemocnění propuklo v uších a signalizuje zánět ve zvukovodu.

Každý den kontrolujte kůži a srst vašeho pejska a pokud si všimnete neobvyklé zarudnutí, lysiny, vyrážky, hnisavé a krvavé vřídky, strupy, případně slepenou, zanedbanou srst, je třeba určitě zpozornět.

Pes se nemusí škrábat jen kvůli nemoci – má-li například štípnutí od hmyzu, škrábe se na jednom místě a zánět postupně odezní. Při kožním onemocnění se může škrábat na různých místech.

Ve všech případech kožních onemocnění může Incapet Collagen sloužit jako nápomocný doplněk stravy. 100% čistý mořský kolagen hydrolyzovaný pomocí enzymů má totiž vynikající potenciál podpořit regeneraci, hojivost, elasticitu a správnou strukturu pokožky a také srsti psa. “Pokud si ten pejsek kůži rozškrábe, nějakým způsobem ji poškodí, vzniknou nějaké odřeniny, tak je dobré pak použít nějaké podpůrné přípravky k tomu hojení, lze využít kolagen, různé masti a podobně,” doporučuje MVDr. Hana Lešetická z veterinární kliniky BUDvet.

Kožní choroby psů mohou mít mnohé příčiny

Nejčastěji jsou spouštěči kožních chorob u psů:

  • paraziti – do této skupiny patří kožní choroby psů svrab, demodex, ale i blechy nebo vši,
  • bakterie a kvasinky,
  • mykózy a plísně,
  • alergie,
  • hormonální a autoimunitní onemocnění.

Parazitární onemocnění kůže

Paraziti jako jsou blechy či vši jsou velmi často příčinou kožních problémů. Vyskytují se také kožní choroby z klíštěte u psů, jako jsou borelióza, babezióza, encefalitida. Parazitární onemocnění nesmíte zanedbat, aby nebyla příčinou dalších vážnějších nemocí či stavů.

Podívejte se, jak poznat nejčastější parazitární onemocnění:

Jak se pozná svrab u psa?

Svrab u psa vyvolává náhlé a intenzivní svědění, pejsek se prudce škrábe, na kůži mu zpozorujete červené vyrážky, zánět, ztrátu srsti. Nejčastěji se svrab vyskytuje na loktech, uších, tváři psa, dolní části nohou či hrudníku. Pokud se neléčí, může se rozšířit na celé tělo.

Co je demodex u psa?

Demodex je druh roztoče, který přirozeně žije v chlupových folikulech psa. V malém množství nezpůsobuje žádné problémy, ale může se přemnožit následkem oslabené imunity. Poznáte ho tak, že psovi vypadává srst, na těchto místech se mu vytvoří červené mapy s vřídky, pes se intenzivně škrábe.

Často se zánět tvoří na tváři psa. Může výrazně změnit jeho vzhled k horšímu. Jako demodex se běžně označuje samotný stav, ale nemoc se odborně jmenuje demodikóza. Postihl například i pejska Freda v slovenském útulku Svoboda zvířat. Veterináři mu kromě léčby podávali i Incapet Collagen. Jeho stav a léčbu popsala MVDr. Martina Mužiková: “Slabé osrstění po celém těle, zejména na hlavě, ojediněle i ložiska bez srsti, kůže suchá zhrublá, pravděpodobně demodikóza a minerální deficit. Toho času 3. týden užíval Incapet Collagen, který výrazně pomohl při léčbě a hojení ran.”

Kožní nemoci psů, které způsobují bakterie a kvasinky

Taková onemocnění vznikají jako sekundární problém neléčených parazitárních onemocnění nebo alergie, proto je třeba řešit zejména primární příčinu. Kvasinková onemocnění se tvoří často na tlapkách, mezi prsty, na břiše, v záhybech kůže. Projevují se jako hnisavé vřídky, šupiny, žluté krusty a zápach.

Mykotická a plísňová onemocnění

Mykózy a plísně způsobují kulatá ložiska s vypadanou nebo polámanou srstí, nesnesitelné svědění a pes se neustále škrábe. Tato onemocnění mohou být přenosná i na člověka a léčí se až 6 týdnů, součástí léčby je podávání antimykotických léků a koupel, a také i ostříhání srsti psa.

Incapet Collagen + ručník pro psy

Kolagen pro psy Incapet Collagen a jemný ručník, který oceníte po koupeli nebo očistné sprše vašeho miláčka.

Nyní ve výhodném balíčku.

Kožní choroby psů způsobené alergickými reakcemi

Alergické projevy na kůži se u psů objevují v podobě atopické dermatitidy, buď jako reakce na různé pyly, roztoči, plísně či prach, případně následkem přecitlivělosti na některou složku v jídle. Psi bývají alergické na obsah pšenice, kuřecího masa, ale také mléčné výrobky a vejce.

Autoimunitní a hormonální onemocnění

Nekontrolovatelné škrábání může způsobovat například Cushingův syndrom, onemocnění štítné žlázy, lupus. Jedná se o onemocnění, kdy má pejsek buď nerovnováhu některých hormonů v těle, nebo u něj dochází k napadání vlastních buněk imunitním systémem. V těchto případech se často onemocnění nedá vyléčit, ale s pomocí léků lze tlumit příznaky a dopřát psovi úlevu od svědění.

Přestože kožní choroby nepatří mezi akutní onemocnění, přetrvávají-li, značně znepříjemňují psovi život. Proto s návštěvou veterináře neotálejte. Kožní choroby psů jsou naštěstí dobře léčitelné a tak vám veterinář předepíše léky a masti, po kterých by mělo nastat u pejska zlepšení.

Správná péče je základ prevence kožních chorob u psa

Může se vám zdát, že na to, jaká kožní choroba se psovi přihodí, nemáte dosah. Ale opak je pravdou. Ano, pejsek chodí ven, takže je pravděpodobné, že bude mít i parazity. Pokud mu budete pravidelně věnovat pozornost, toto riziko dokážete eliminovat. Stejně jako mnoho dalších.

Pečujte o srst psa

Snad nejdůležitější je pravidelně psa kontrolovat – po každé procházce by to měla být samozřejmost. Péče o srst psa ve formě kartáčování a česání usnadní nalezení případných parazitů.

Kolagenový balíček pro psy s dárky

Velký kolagenový balíček pro psy. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlněný uzlík na hraní.

S koupáním psa jděte na to opatrně – ne všechny psy je nutné koupat, záleží to na typu srsti. Příliš časté koupání psa se šampónem by mohlo jeho pokožku podráždit. Pokud je pejsek špinavý, postačí také sprcha s čistou vodou. Na uši pozor, voda citlivým psím ouškům škodí a může podpořit vznik kvasinek.

Odčervujte

Je klíčové psa pravidelně zbavovat parazitů, odčervovat spot-on přípravky nebo mu nasazovat při procházce do přírody antiparazitární obojek. U psa se občas napadení červy nebo zevními parazity nevyhnete, přípravky proti nim byste proto měli mít doma v zásobě spolu s pinzetou na odstraňování klíšťat.

Regeneraci kůže pomůže i kolagen

Jako základní stavební bílkovina tvořící až 80% hmoty kůže má kolagen významný vliv na její kondici. I u psa, tak jako u člověka, se kolagen v dostatečném množství tvoří jen do určitého věku. Pokud je kolagenu v kůži nedostatek, jakékoli kožní choroby psů se mohou léčit zdlouhavěj a komplikovaněj. A tak je podávání kolagenu ve formě kvaliného výživového doplňku jistě výborná podpora kůže nejen při léčbě, ale také jako prevence před vznikem komplikací s pokožkou.

Incapet Collagen je vyroben z mořských ryb enzymatickým štěpením, při kterém šetrně vznikají kolagenové peptidy, mikronizované do formy jemného prášku. Tento 100% čistý kolagen neobsahuje už nic navíc, ani konzervanty. Každý den otevřete čerstvý sáček a nasypete jej pejskovi do krmiva.

Chovatelé si pochvalují účinky Incapet Collagen zejména kvůli podpoře kloubů, ale také kůže a její hojivosti. Sekundárním efektem je pak růst krásnější, silnější srsti. “Dokousaný pejsek Krašno, který se pobil s jiným pejskem. Kolagen mu velmi pomohl při hojení ran a krásně rychle se mu kůže i zasrstila,” popisuje výsledky u dalšího útulkáče doktorka MVDr. Martina Mužiková.

“Julka od svých 2 do 6 měsíců užívala Incapet denně, vzhledem k tomu, že je to období, kdy velmi rychle rostla (z 5 kg štěňátka na 20 kg štěně). Po 6. měsíci dostávala Incapet jednou týdně. V 7. měsíci začala hárat, což je velmi brzy na toto plemeno, hárání skončilo bohužel zánětem dělohy, které se řešilo operací vzhledem k obtížnému stavu. Po operaci jsme začali opět dávat Incapet denně. Po deseti dnech jí vybraly stehy, rána se velmi pěkně hojila. Po 10 dnech od výběru stehů už ránu po operaci nebylo brzy vidět.” Majitelka feny plemene Continental bulldog

Neriskujte alergie a dejte psovi kvalitní stravu

Někteří psi mohou mít citlivější trávení, pokud tedy zpozorujete u psa alergické reakce, určitě nešetřete na jeho stravě. Potřebuje skutečně přesně vyvážený jídelníček, se kterým vám pomůže veterinář nebo výživový expert v chovatelství. V tomto směru je výhodou, že Incapet Collagen je dobře stravitelný přírodní doplněk. Navíc psům Incapet Collagen velmi chutná kvůli specifické vůni ryb.

Přejeme vám, abyste nikdy nemuseli řešit kožní choroby psů, ale je lepší být na ně připraven. Při dobré péči výrazně snižujete riziko vzniku kožních chorob – součástí takové prevence může být kvalitní strava a výživový doplněk, jako je kolagen pro podporu kůže. Nic jednoduššího, než podávat psovi denně Incapet Collagen neexistuje. Díky jeho přírodní chuti se do něj chlupáči zamilují a vy budete opět o něco klidnější, že děláte maximum pro jeho zdraví.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×