Aktivity pro důchodce

Máme-li obavy ze stárnutí, často to není ani tak strach z toho, jak budeme vypadat, ale zejména jak se budeme cítit. Představa ideální stáří je taková, že se člověk až do poslední chvíle o sebe dokáže postarat sám, netrpí bolestmi a může klidně provádět jakékoli aktivity pro důchodce. Co kdybychom vám řekli, že to není úplná utopie? Co když se dá ve stáří také žít naplno, bez bolestí, s optimismem a dožít se skutečně vysokého věku?

Na světě existují místa, kde se lidé dožívají i stovky, přičemž jsou čiperní a samostatní. Vědci tyto fenomény dlouhodobě zkoumají a snaží se zjistit, co je za tím. Na toto tajemství dlouhověkosti se podíváme i v našem následujícím článku.

Stáří nerovná se nemoc. Naopak, je to období života, kdy už máme respekt k sobě, nabyté zkušenosti a moudrost. V ideálním případě bychom si ji měli užívat, zpomalit, vychutnávat oblíbené aktivity a možná i práci, a to vše bez bolestí a stresů. Jenže to má v našich končinách často od reality pořádně daleko.

Jak je potom možné, že na světě existují místa, kde se lidé poměrně často a opakovaně dožívají vysokého věku bez bolestí? Nemluvíme přitom o milionářských čtvrtích, naopak. Většinou se jedná o lokality, kde lidé téměř nic nevlastní, ale až do smrti je naplňuje pohyb, aktivita, dokonce i tvrdá práce. Co dělají jinak, než ti v jiných koutech Země, kterým život zkracují vážné diagnózy?

Tajemství dlouhého a bezbolestného života

Hlavní postava dokumentárního seriálu Live to 100: Secrets of the Blue Zone, Dan Buettner, cestoval po světě a zkoumal život seniorů v pěti známých zónách, kde se lidé dožívají vysokého věku. Snažil se najít důvody, pro které se lidem právě na těchto místech daří žít dlouho a plnohodnotně. A zjistil zajímavé skutečnosti.

Nejsou to však v podstatě nová zjištění. Klíč k tomu, jak být čiperný a zdravý až do vysokého věku, je kombinace těchto faktorů:

 • každodenní, přirozený a smysluplný pohyb,
 • plnohodnotná, doma připravovaná strava s vysokým obsahem zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, ovoce a komplexních sacharidů,
 • pozitivní psychické nastavení – jasný smysl života, optimismus a víra,
 • socializace, setkání s přáteli a rodinou, smích.

Zní to jednoduše, a přece velmi neurčitě, že? Pojďme si tyto body přiblížit a rozebrat do detailů. Začneme tím, že si rozebereme, proč je pohyb a cvičení pro důchodce tak důležité.

Aktivní důchodce

Fyzické aktivity pro důchodce na podporu zdraví

Ne nadarmo se říká, že pohyb je základem zdraví. Proto mezi nejdůležitější aktivity pro důchodce patří vše, co vyžaduje přirozený pohyb: ať už jsou to každodenní vycházky, práce na zahrádce, jízda na kole do obchodu. Ale také plavání v přírodním jezeře, které může být spojeno s otužováním.

Ideální aktivity pro důchodce tedy mohou vypadat i takto:

 1. Cvičení pro důchodce v kolektivu (jóga pro seniory, silový trénink)
 2. Zahrádkaření
 3. Jednoduché kolektivní sporty pro důchodce (kroket, petang)
 4. Dlouhé procházky, turistika a nordic walking
 5. Tančírna a zábava s tancem pro seniory
 6. Otužování během zimy
 7. Malé nákupy spojené s jízdou na kole

Ve zmíněných modrých zónách na Zemi lidé žijí aktivně. Cokoli potřebují řešit, jdou tam buď pěšky, nebo na kole. Jedno z takových míst je hornatá vesnička na italské Sardinii, kde senioři neustále chodí pěšky nahoru a dolů kopcem, dokonce po schodech ve vysokých domech, které nemají výtah.

Cvičení pro důchodce

Společným rysem těchto lidí je i celoživotní, často tvrdá manuální práce. Mnozí mají rádi tanec, sport a tradiční bojová umění, a tuto vášeň k pohybové aktivitě si udržují až do vysokého věku.

Celé toto pozorování samozřejmě podpírají i vědecká zjištění. Benefity silového tréninku pro seniory jsou potvrzeny mnoha studiemi. Silový trénink funguje jako prevence osteoporózy, onemocnění srdce, ztráty svalstva – sarkopenie. Navíc cvičení pomáhá k lepšímu spánku a funguje jako prevence depresivních stavů.

Jakýkoliv pohyb pro důchodce je tedy super, pokud však senior rád zvedá činky, je to ještě lepší. Mimochodem, existuje studie, ve které ztrátě svalstva u sportujících seniorů pomáhá zabránit i užívání čistého hydrolyzovaného kolagenu.

Zdravé a střídmé stravování má velký podíl na dlouhověkosti

I v dokumentu, který uvádíme jako inspiraci plnou tipů na dlouhověkost, se lidé z modrých zón nestravují nijak zvlášť dietní. Jde spíše o spontánní, celoživotní návyky ve stravování, kde v kuchyni využívají domácí suroviny, vlastnoručně vypěstované plodiny bez pesticidů, jídlo si připravují většinou doma a od základů, vůbec nejedí fastfood a rafinovaná či jinak zpracovaná hotová jídla ze supermarketů. A to je právě klíčem k celému tajemství zdravého stravování.

Samozřejmě, světoznámou kuchyní, která má pozitivní vliv na zdraví člověka, je ta středomořská. Obsahuje vysoký podíl čerstvé zeleniny a ovoce, ryby a mořské plody, luštěniny a celozrnné obiloviny. V každé modré zóně na světě mají zároveň své lokální plodiny plné antioxidantů, důležitých minerálů a vitamínů, které si připravují od nepaměti z generace na generaci. Většinou vlastnoručně a doma.

Co si však z toho můžeme vzít jako společný jmenovatel, je zejména vysoký podíl zeleniny a ovoce ideální v čerstvé formě, luštěniny, minimální podíl masa, zejména toho tučného, produkty připravené lokálně tamními farmáři (jako například domácí med, domácí těstoviny či domácí víno z lokálně pěstovaných hroznů).

A samozřejmě všichni lidé dožívající se vysokého věku měli společné i to, že neholdovali rychlým stravovacím zařízením, neznali fastfood ani vysoce zpracované produkty. Velmi důležitým faktorem je i to, že lidé se nepřejídají. Například v jedné z oblastí na japonské Okinawě platí pravidlo: jez jen do polosyta. Právě takhle se tito lidé po celý život vyhýbají diagnózám, jako je obezita či cukrovka, které stojí za mnoha předčasnými úmrtími seniorů na celém světě.

Takže tajemství kuchyně dlouhověkosti není až tak překvapivé: zdravou a plnohodnotnou kuchyni si můžeme vytvořit i v našich podmínkách. Může v tom pomoci právě komunita: výměna produktů mezi sebou, domácí ovoce a zelenina pro výměnu za jiné domácí výrobky, příprava vlastního pečiva, a koupě jen těch produktů, které mají ideální přírodní původ bez vysokého obsahu konzervantů či stabilizátorů. I v našich končinách najdeme domácí vitamínové bomby, typickým příkladem je fermentovaná zelenina, zejména kysané zelí.

A co doplňky stravy: pomáhají k vyššímu věku?

Pokud jde o doplňky stravy, zdravé tělo je většinou nepotřebuje. Ve vysokém věku už však některé vitamíny, minerály, ale také důležité bílkoviny a aminokyseliny mohou chybět, důležité je však dbát na jejich příjem iální v přírodní formě.

Například pokud chcete svým prarodičům darovat vitamíny, určitě to nebude na škodu. Koupě multivitamínových doplňků plných sladidel však není zrovna dobrou volbou. Rovněž je na tom i kolagen, který je jednou ze základních stavebních bílkovin. Kolagen pro seniory má velký význam zejména kvůli pozitivnímu vlivu na pohybový aparát. Důležité vitamíny, jako je céčko, mohou senioři získat z čerstvého ovoce a zeleniny, avšak kolagen v potravinách nepostačuje k doplnění tohoto proteinu. Lepší volbou jsou tedy kolagenové hydrolyzáty získané z živočišných zdrojů.

Vybírejte tedy také přírodní kolagen, bez aditiv, sladidel a konzervantů, zkrátka čistý kolagenový hydrolyzát. 100% čistý kolagen jako je Inca Collagen, získávaný z mořských ryb, může pomoci posílit klouby a kosti, jako prevence rozvoje degenerativních onemocnění pohybové soustavy, jako prevence řídnutí kostí a také zmíněného úbytku svalstva. Seniorům, kteří cvičí, může být Inca Collagen nápomocný ještě víc.

Kolagen 4+1

I zvířátka potřebují kolagen. Ke 4 balením Inca Collagene získáte 1ks Incapet Collagene pro vašeho domácího mazlíčka jako dárek. Přidejte mu kolagen do jeho oblíbeného krmiva a sledujte účinky.

Další tajemství dlouhověkosti: nezůstávejte sami!

Člověk je tvor společenský. Socializace, budování přátelství a kolektiv se velkou měrou podílejí na pocitech osobního štěstí. Nepotvrzují to jen příběhy z dokumentárních sérií o seniorech, dění z našeho každodenního života, ale i osmdesát pět let trvající výzkum Harvardské univerzity o fyzickém a psychickém zdraví lidí. Jeho závěrem je jednoznačná skutečnost: čas strávený v komunitě a na společenských setkáních nám prodlužuje život a činí jej šťastnějším.

Proto je skvělé, pokud senioři mají rádi společnost a chtějí se setkávat kromě rodiny is přáteli a vrstevníky, se kterými mají společné zájmy. V našich končinách organizují aktivity pro důchodce i samosprávy a kluby důchodců. Úplně nejlepší je, pokud mohou senioři zabíjet dvě mouchy jednou ranou: sportovat a být fyzicky aktivní v kolektivu přátel, se kterými si mají co říct a často se smějí.

K dlouhověkosti přispívá také celkové pozitivní nastavení. Senioři, kteří se dožívají vysokého věku, mají většinou každý den důvod vstát z postele, věří ve vyšší moc, která nad nimi bdí a nepochybují o smyslu života. Dokáží odpočívat, nestresují se, nejsou uspěchaní a nerozčilují se. Dokážeme se takto naladit i my, představitelé mladších generací konzumního světa?

Od lidí, kteří se dožívají stovky, se zkrátka máme jako společnost co učit a jsou velkou inspirací k tomu, abychom už v mladším věku změnili životní styl. Při změně návyků nám přitom může být Inca Collagen věrným pomocníkem.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×