Hojení po porodu

Příchod miminka na svět je pro každou ženu nesporně velmi vzrušujícím obdobím. Emocionálně se u mnohých spojuje s obrovským štěstím, ale i slzami, bolestí, zmatkem a strachem. Kromě péče o novorozeně se v podvědomí maminek nezřídka vynoří otázka: Bude jednou moje tělo stejné jako dřív?

Ženské tělo funguje geniálně a důmyslně, proto pokud je žena zdravá, většinou není problém dostat se do původního stavu. Chce to samozřejmě trochu snahy. Naslouchat potřebám těla, pomáhat mu v zotavení po porodu a hlavně dát mu dostatek času na hojení. Pojďme se společně podívat na to, jakými fázemi si musí tělo po porodu projít, jaké procesy v něm nastávají a co můžete jako maminka udělat pro to, abyste byla co nejdřív opět fit. A to nejen fyzicky, ale i po psychické stránce.

Zotavení po porodu: co je to šestinedělí?

Šestinedělí je první fáze zotavení po porodu, kdy dochází k hojení největších ran a zavinování dělohy. Ta se podle medicínských poznatků již během prvních 10 dní zmenší zpět do původní velikosti. Během tohoto období může trvat i poporodní krvácení.

Jako novopečená maminka si zvykáte na život s vaším děťátkem. V případě, že jste již vícenásobnou maminkou, možná vás některé věci až tak nepřekvapí, ale každý porod a každé dítě mohou být diametrálně odlišné.

Právě během tohoto období se můžete cítit, jako byste nastoupily na horskou dráhu a nevíte, co se bude dít. Prudké hormonální změny, bolesti z porodu a k tomu kojení, případně možné problémy související s kojením a krmením miminka vás mohou psychicky rozladit. Pamatujte ale na to, že je to všechno jen dočasné.

Jak dlouho trvá hojení po porodu

Proces regenerace dělohy a hojení ran trvá asi 6-8 týdnů. Celkové hojení po porodu může ale trvat i mnohem déle. Podle vědců to může být i půl roku. Rekonvalescence záleží i na průběhu porodu – po císařském řezu se může tělo hojit déle. 

Zdá sa vám to dlouho? Je třeba si však uvědomit, že příprava na porod trvala devět měsíců, během kterých se vaše tělo velmi změnilo. Není divu, že na zotavení do původní formy potřebuje čas.

Je velký rozdíl mezi zotavováním se po jednoduchém přirozeném porodu bez nástřihu a větších ran, a po komplikovaném porodu císařským řezem. Proto pokud jste očekávali, že se budete zotavovat rychleji, protože jste o tom četly články, radíme uklidnit se a nedělat si z toho stres. Vaše tělo předepsané časové intervaly nezajímají.

Při vaginálním porodu samozřejmě závisí čas rekonvalescence od poporodních ran, případně nástřihu, ale také od celkového průběhu porodu – zda byl pro matku stresující, spojený s nepříjemnými zážitky nebo velkou bolestí. Emocionální dojmy mohou do značné míry ovlivnit i fyzickou rekonvalescenci.

Po císařském řezu trvá většinou zotavení ještě déle, protože se jedná o operaci.  A není to jednoduchá operace – bříško je třeba rozřezat až přes sedm vrstev kůže a orgánů.  Poté následuje nejen rekonvalescence vnitřních orgánů, dělohy, ale i hojení vnější rány po řezu, což je samozřejmě bolestivé a zdlouhavé.

Během prvních dní po porodu bude pro vás možná namáhavý každý pohyb. Obzvlášť po císařském řezu budete mít pocit, že se nepostavíte na nohy, ale je dobré se hýbat i přes bolesti, aby se vám neutvořily krevní sraženiny. V obou případech budete pociťovat stahy dělohy, která se začne zmenšovat. Ty budou výrazné hlavně během kojení, protože tělo tehdy vylučuje oxytocin. Na bolesti břicha během kontrakcí pomáhají teplé obklady. Použít můžete vyhřívací podložku, nebo láhev s teplou vodou.

Máme však pro vás mnoho dalších rad, které urychlí zotavení po porodu.

Jak urychlit hojení po porodu

Jedna věc jsou rány po porodu. Ale kromě těchto přímých fyzických následků porodu se můžete setkat s dalšími doprovodnými jevy, které souvisí s hormony a oslabenou výživou těla po těhotenství a při kojení. Často mají dlouhodobější dosah.  Některé jevy ovlivňuje i akutní nedostatek spánku. Zmínit lze problémy s pokožkou projevující se v podobě akné, ochablé a mdlé pleti, zhoršený stav chrupu, vypadávání vlasů až alopecie, celkově špatný stav vlasů, lámavé nehty, zhoršená hojivost poporodních ran a podobně.

Nemusíte si zoufat, vše se brzy vrátí do normálu. Vaše tělo vytvořilo kompletního nového člověka, což je fascinující a zároveň nesmírně namáhavé. Je tedy načase vrátit mu zpět to, co během tohoto procesu ztratilo.

Velmi mnoho nepříjemností a zranění souvisejících s porodem se pojí právě s narušením vnějších i vnitřních vrstev kůže. A kůže je z většiny tvořena kolagenem. Proto jedním z našich nejdůležitějších tipů pro vás je: doplňte do těla  tuto tak důležitou bílkovinu.

Kolagen na pomoc při hojení po porodu? Jednoznačně ano

Kolagen je jednou ze základních bílkovin v těle. Nachází se téměř ve všech tkáních, nejvíce však v chrupavkách, šlachách, kostech, hodně je ho i v kůži. Proto má vliv i na kvalitu vlasů a nehtů. Jelikož tělo si ho samo v dostatečném množství vyrábí jen do určitého věku, každý dospělý člověk by ho měl hlavně po třicítce průběžně doplňovat. Přestože maso, mořské plody a ryby spolu s masovým vývarem obsahují hodně kolagenu, tělo ho v této podobě zpracovává hůř. Řešením je kolagen jako výživový doplněk stravy.

Rozhodně však doporučujeme věnovat pozornost výběru opravdu kvalitního kolagenu. Dejte si především pozor na složení a způsob výroby. Kolagen je nejlépe užívat v jeho čisté podobě bez aditiv. Měl by být hydrolyzovaný, tedy zpracovaný do podoby přirozené pro tělo. Kvalitou na trhu je již léta značka Inca Collagen, hydrolyzovaný mořský třísložkový kolagen v prášku, který se užívá jednoduše, neobsahuje žádné přídavné látky, dochucovadla či barviva. Pokud sáhnete po Inca Collagen, máte záruku nejvyšší kvality. Je to 100% přírodní bílkovina z moře. Bez chemických přísad, barviv či ochucovadel. Bez čehokoliv, co by mohlo škodit vašemu miminku v případě, že kojíte. Je zpracován hydrolýzou, aby byla zachována jeho bioaktivita a vstřebatelnost. Tato kombinace dělá z Inca Collagen nejlepšího partnera, který vám pomůže nejen při hojení v prvních měsících po porodu.

Dopřejte si nejméně tříměsíční každodenní kúru a když problémy ustoupí, můžete přejít na další tříměsíční udržovací kúru, kdy budete užívat jen tři sáčky týdně. Potom opět opakujte intenzivní kúru.

Inca Collagen je vhodný a velmi doporučený pro kojící ženy. V těhotenství ho legislativa EU zatím nedoporučuje, a to musíme respektovat. I když je kolagen čistá bílkovina a neobsahuje nic, co by mohlo plod poškodit. O jeho užívání se poraďte raději s vaším gynekologem. Těhotenský život maminek píše různé příběhy a Lucii pomohl například i při srůstání dělohy.
Tak jak dopřejete to nejlepší svému miminku, dopřejte péči i sobě. Zasloužíte si ji.

I když je kolagen pro tělo přirozenou bílkovinou, těhotné ženy jsou specifickou skupinou. Pokud se nás ptají na užívání během těhotenství, musíme jen konstatovat, že výživové doplňky, mezi které Inca Collagen patří, musí mít podle legislativy EU na obalu uvedeno: Není vhodné pro těhotné ženy a děti. Kolagen je ale čistou bílkovinou, která neobsahuje nic, co by mohlo mamince, či děťátku ublížit. Při této otázce ale vždy doporučujeme, abyste se o jeho užívání poradily s gynekologem.

Období po porodu je však jiná věc a kolagen vřele doporučujeme

O jeho pozitivních účincích na celkovou rekonvalescenci těla, zlepšení vlasů, pleti a nehtů, se již přesvědčilo mnoho maminek. Příběh jedné z nich přinášíme v blogu. Lucie je matkou tří krásných dětí a kolagen užívá dlouhodobě. Pomohl jí například i při zavinování  dělohy – což je právě jedno z nejlepších pozitiv.

“Moje rekonvalescence po třetí sekci byla oproti prvním dvěma mnohem jednodušší. Já jsem se dokázala úplně s přehledem postavit na nohy druhý den, doma jsem byla schopná fungovat normálně a neměla jsem takový problém se zuby, vlasy, nehty ani celkovým hojením ran, “ říká Lucie.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Jak to s kolagenem funguje

Pokud to shrneme, kolagen pomáhá konkrétně tímto způsobem na rozmanité následky spojené s těhotenstvím a porodem:

  • Pomáhá při hojení poporodních ran tak, že obnovuje tkáně například i v pánevním dnu, břišních svalech a děloze a samozřejmě ve svrchních vrstvách kůže. Rány po císařském řezu, šití po přirozeném porodu, to vše se hojí s kolagenem podstatně rychleji.

V tomto procesu výrazně pomáhá i zinek, který snižuje odbourávání kolagenu v  ochablé tkáni, a tak urychluje hojení. Kolagen spolu se zinkem jsou tedy skvělou dvojicí.

  • Pomůže při hojení bolestivých bradavek. Ach, to kojení – jednak nepopsatelně silné momenty spojení s miminkem, na straně druhé opět bolest. Popraskané a bolestivé bradavky jsou nepříjemností, při které pomůže opět kolagen. Spolu s kvalitními krémy na bradavky.
  • Zlepšuje pokožku, vlasy a nehty. Porodit miminko s sebou nese i takovou oběť jako jsou těhotenské strie, ochablá a unavená pleť, lámavé nehty, vlasy bez života. Ale není důvod k zoufalství: účinky kolagenu na zdraví pokožky a tím i vlasů a nehtů jsou vědecky potvrzeny. Může pomoci i při zbavování se strií a ochablé kůže po těhotenském bříšku. Má tedy vliv na celkovou regeneraci kůže těla.
  • Pomáhá zlepšit stav zubů a dásní. O problémech se zuby by toho maminky mohly povídat. Kolagen hraje důležitou roli při ukotvení zubů v dásních. Doplnění kolagenu je prevencí proti hrozbě paradentózy.

Kromě toho kolagen pomáhá

  • Navodit lepší spánek. Obsahuje aminokyseliny, hlavně glycin, jehož vliv na lepší kvalitu spánku je vědecky potvrzený. Přestože si často nemůžete odpočinout tak dlouho, jak byste chtěly, kolagen pomůže zlepšit kvalitu i krátkého spánku, díky čemuž budete více nabitá energií.
  • Podporuje funkci štítné žlázy. Ta má pro těhotné a kojící ženy velký význam kvůli správné hladině hormonů. Opět zde hraje roli glycin spolu s prolinem, které jsou součástí molekuly kolagenu. Mohou pomoci například při odblokování štítné žlázy, nebo také snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu.
  • Podporuje zdravý metabolismus a pomáhá udržet správnou hladinu cukru v krvi. Opět díky glycinu, který by se podle vědců měl stát součástí výživových doplňků pro správnou funkci metabolismu.

Jak se co nejdříve dostat zpět do formy

Cvičení bude muset po porodu samozřejmě chvíli počkat a doporučujeme vždy se poradit s lékařem. Většinou platí, že i po ideálním porodu byste si aspoň během šestinedělí měly dopřát úplný odpočinek od namáhavé fyzické aktivity.

Ani později se nepřeceňujte.  Poslouchejte svoje tělo a když vás cokoli bolí, nesnažte se nic urychlit a dopřejte si místo cvičení raději dlouhé procházky s miminkem. Pokud už ale cítíte, že jste připravena na cvičení a doporučí to i váš lékař, není proč váhat. Zdravý pohyb určitě podpoří rychlejší zotavování z porodu nejen po stránce fyzické, ale i psychické.

Ideálním začátkem na cvičení je jemná jóga. Pomáhá nejen nastartovat tělo fyzicky, ale uklidňuje a harmonizuje mysl. Pokud se cítíte po celém dni s miminkem jako v jednom kole, pomůže zpomalit, trochu se odreagovat při klidné hudbě a pomaličku rozhýbat svalstvo. Cvičit můžete i doma, když  miminko spí. A nezapomínejte pít kolagen! Maminkám při cvičení kolagen pomáhá nejen chránit klouby, ale také urychluje obnovu pokožky.

Pokud si umíte zařídit “náhradní chůvu” v podobě partnera, prarodičů nebo kamarádky, můžete sportovat i mimo domov. Výběr aktivity záleží na vašich preferencích.  Doporučujeme však sporty, které neobsahují příliš trhané nebo nárazové pohyby. Skvělé je plavání, ale můžete si jít také zaběhat v mírném tempu. Posilování břicha raději nechte na později, až bude tělo opravdu kompletně zhojené. Může to trvat půl roku, ale i rok. Vůbec nemusíte tlačit na pilu

Co se týče nadbytečných kil, neexistuje žena, která by hned po porodu měla svoji původní postavu. Proto se nestresujte a dejte tělu čas. Některým ženám pomáhá při rychlejším shazování kil kojení, na jiné to nemá vliv. Každá žena je jiná, ale příroda to zařídila tak, že s trochou snahy se zdravé tělo ženy dříve či později dostane zpět do původní kondice.

Zdravě se stravujte

Bude se vám to možná zdát vedle všech maminkovských starostí jako okovy na noze, ale věřte, není tomu tak. Připravit si zdravou stravu vedle ostatních povinností je ve skutečnosti lehčí, než vyvářet každý den složitá vysoce kalorická a nezdravá jídla. Soustřeďte se na rychlou přípravu nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny, přidávejte méně nezdravých tuků, jezte ryby, libové masíčko a nezapomínejte na dostatek vlákniny, která perfektně zasytí. A hlavně jezte pravidelně. Mějte po ruce vždy něco k zakousnutí, abyste nikdy nezůstaly o hladu. Vždy si připomínejte, že musíte jíst dostatečně kvůli miminku. Stejně je důležitá pestrost a vyváženost stravy. Budete se nejen cítit lépe, trávení bude fungovat na jedničku, ale  pocítí to i miminko.

Doplňte si vitamíny

Základem vitaminů je právě pestrá a vyvážená strava, ale sáhnout můžete i po doplňcích výživy. Po porodu a během kojení vám může chybět hlavně vitamín A, který je zodpovědný za zdravou kůži a zrak. Také vitamíny skupiny B, z nichž nejdůležitější je B9 (kyselina listová) a B12.

Samozřejmě je třeba dbát i na dostatek vitamínu C –  už jen kvůli kolagenu. Pro správné  vstřebávání  kolagenu je totiž třeba doplňovat denní dávku vitamínu C. Můžete  si vybrat mezi formou výživového doplňku, nebo potravinami, které jsou  bohaté na vitamín C.  Pokud ho ale doplňujete v podobě ovoce a přitom kojíte, dejte si pozor na citrusy  kvůli  možným alergiím děťátka.

Nezapomínejte ani na vitamín D. Ten nejlépe získáte tak, že se každý den alespoň na 15 minut projdete na čerstvém vzduchu a načerpáte energii ze slunce.

Důležité jsou samozřejmě i minerály – železo kvůli krvetvorbě, vápník na podporu kostí a magnézium či zinek.

Nezapomínejte na pitný režim

Dostatečné množství tekutin je důležité nejen po porodu, abyste se vyhnuly zácpě, ale během celého období kojení. Kromě ranní sklenice vody s kolagenem pijte vodu po celý den, nebo ji střídejte s neslazenými čaji bez kofeinu.

Zkuste odpočívat, kdy se jen dá

Odpočinek maminkám svědčí. Zkuste si zdřímnout vždy spolu s miminkem. Uvidíte, jak vás krátký “šlofík” výborně nakopne. I když je spánek nepravidelný, vždycky je lepší, když je ho málo, než žádný. Takhle po prvních stresujících týdnech pocítíte den za dnem stále větší pohodu a nastavíte si režim.

Ano, je jasné, že máte doma nepořádek, ale za to vás nikdo rozumný odsuzovat nebude. Raději si místo domácích prací zdřímněte. Prospějete tak svému fyzickému i psychickému zdraví. Protože jak se říká: spokojená maminka, rovná se spokojené miminko.

Přejeme vám, abyste se pomocí těchto rad dostaly do své původní formy co nejdříve a užívaly si jen příjemné mateřské povinnosti.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×