Kočičí nemoci

Říká se o nich, že mají sedm životů, někdy dokonce devět. Tato milá pověra o kočkách těší i nás majitele, neboť nám přece jen dává malou naději, že naše milované zvířátko jen tak cosi neskolí a bude tady s námi navždy. Realita je však o něco tvrdší. I když kočky jsou díky své neuvěřitelné mobilitě a houževnatosti skutečně silné stvoření, i je trápí kočičí choroby a problémy. V tomto článku si představíme ty nejvýznamnější z nich, aby každý chovatel věděl, co může jeho kočičího parťáka potkat a co možná bude muset řešit.

Podobně jako péče o kočku po operaci, i zachycení včasných příznaků nejčastěji se vyskytujících chorob by měla být pro každého milujícího majitele kočky samozřejmost. Protože čím déle příznaky nemoci u kočky přehlížíme, tím hůře to může dopadnout.

Některé kočičí diagnózy mohou mít podobné příznaky, jako psí nemoci, ale způsobují je rozdílné bakterie a viry. Proto máte-li doma kromě kočky i psa, měli byste vědět, že se od sebe vzájemně nakazit nemohou. Výjimkou jsou snad jen vnější paraziti, kteří mohou potrápit stejně psy jako kočky.

Jak se projevuje kočičí nemoc?

Kočky, podobně jako psi, jsou hrdinská zvířata, na nichž bolest často ani nezpozorujeme. Každý majitel však zná chování své zdravé kočky, proto pokud vidíte, že není ve své kůži, měli byste zpozornět. Onemocnění se může projevovat:

 • únavou a apatií,
 • kočka nemá zájem o hru,
 • nemá chuť k jídlu,
 • může vracet a mít průjem
 • mít nadměrnou žízeň a častěji močit.

Nejčastější kočičí choroby

Pro majitele je důležitou informací fakt, že kočky jsou velmi citlivé na stres, který oslabuje jejich imunitu. To se může negativně odrazit i na fyzické stránce a výsledkem jsou i mnohé z následujících diagnóz. Patří sem i nemoci, na které bohužel lék neexistuje.

U koček se nejčastěji vyskytují:

 • Vnější a vnitřní parazity
 • Onemocnění ústní dutiny
 • Onemocnění močových cest
 • Selhání ledvin
 • Onemocnění dýchacích cest
 • Panleukopenie
 • FIV – virová imunodeficience
 • FeLV – kočičí leukémie
 • FIP – infekční peritonitida koček
 • Onkologická onemocnění

Vnější a vnitřní parazity

Na parazity jsou náchylné zejména ty kočky, které chodí ven. Některé vnější parazity mohou zapříčiňovat nejrůznější kožní nemoci koček, například zánět kůže při dlouhodobém výskytu blech nebo klíšťat. Vnitřní paraziti mohou způsobit vážnou anémii u koček a napadnout i různé orgány v těle. Ušní svrab může způsobit poškození zvukovodu.

Příznaky: Začervení vnitřními parazity (škrkavky, kokcidie, giardie, tasemnice, toxoplazmóza) se může projevovat tím, že kočka náhle hubne, často se u ní vyskytuje průjem s krví, zvracení, je apatická. Plicní červi mohou způsobovat dýchací potíže. Vnější parazity způsobují svědění kůže, kočka se neustále škrábe. Pokud pozorujete, že se škrábe v uších a má v nich nános černých nečistot, zřejmě jde o svrab.

Léčba: Podle typu parazita může veterinář podávat odčervovací přípravky nebo i léčiva.

Prevence: Pravidelné odčervování kočky. Používají se tablety, pasty nebo pipety na kůži. Můžete také nechat pravidelně zkontrolovat trus kočky u veterináře pomocí koprologie. Ušní svrab je nutno kočce vyčistit a nasadit léky.

Onemocnění ústní dutiny

Do skupiny těchto problémů koček patří zánět dásní – gingivitida způsobená buď infekcí, bakteriemi v tlamě, jako následek zubního kamene a tvorby povlaku, nebo výskytem cizího tělesa v dásni. Patří sem také zubní kazy, bolestivé onemocnění zubů FORL (Feline Odontoclastic Resorptive Lesions) nebo zlomeniny zubů.

Příznaky: Kočka méně žere, případně nechce jíst, má problémy se žvýkáním stravy, slintá, dásně nebo sliznice dutiny ústní jsou zarudlé, na dotek bolestivé, případně krvácejí, typický je i zápach z tlamy. Následkem bolesti a nechuti k jídlu může být kočka apatická a hubnout.

Léčba: Podle konkrétní diagnózy může veterinář předepsat kočce antibiotickou léčbu a léky proti bolesti, provede čištění zubů nebo operaci, při kterých je kočka v narkóze. Operačně může odstranit problematické zuby, případně cizí tělesa a nádory.

Prevence: Proti infekcím jako je kalicivirus či herpesvirus se dá očkovat, jiným typům zánětů dásní můžete předcházet vhodnou stravou s efektem čištění zubů. Pomůže i manuální čištění zubů speciálními jemnými kartáčky, na které je třeba kočičku naučit.

Doplňky stravy, včetně 100% čistého mořského kolagenu Incapet Collagen, mohou být vhodnou prevencí pro zvíře k posílení tkání v celém těle. Kolagen je například důležitým mezibuněčným pojivem ve tkáni dásní, a toto platí jak pro lidi, tak pro zvířata jako jsou psy či kočky. Užívání hydrolyzovaného kolagenu u koček může pozitivně přispívat ke správnému ukotvení zubů a k podpoře normálního stavu dásní a zubů.

Kolagen pro kočky s dárkem navíc

Dopřejte vaší kočičce výživu, jakou potřebuje. Nyní ke balení Incapet Collagen získáte kvalitní ručník grátis jako dárek.

Onemocnění močových cest

Kočky jsou velmi čistotná zvířata, proto pokud zpozorujete, že vaše kočička najednou močí mimo své WC, může mít problém s močovým ústrojím. Zánět močového měchýře (cystitida), onemocnění dolních močových cest (FeLUTD syndrom) nebo tvorba struvitů – močových kamenů jsou nejčastější problémy.

Příznaky: Močení mimo WC, bolestivé mňoukání při močení, časté pokusy o močení bez výsledku.

Léčba: Veterinář po rozboru moči předepíše léky na zánět, případně výživové doplňky na podporu funkce močových cest.

Prevence: Poraďte se s veterinářem o vhodné stravě a kočce podávejte jen kvalitní granule, ne levné supermarketové krmivo.

Selhání ledvin

U koček se velmi často vyskytuje chronické ledvinové selhání, což je degenerativní onemocnění způsobující postupně sníženou funkci ledvin. Selhání ledvin může u koček vést k předčasné smrti. Zpočátku se toto onemocnění nemusí projevit, odhalí jej jen krevní rozbor.

Příznaky: Až v pozdějším stadiu kočka přestává jíst, hubne, je apatická a spavá, často pije a močí, může mít průjem.

Léčba: Veterinář předepíše léky, případně infuzní léčbu. Když se zvířátku polepší, musí držet dietu, vhodné jsou kvalitní granule a vlhké krmivo se speciálním složením na ledviny. Pomáhají také výživové doplňky.

Prevence: Pravidelné prohlídky. Včasná diagnostika pomůže zpomalit toto onemocnění a kočka s omezenou funkcí ledvin může spokojeně žít ještě několik let.

Onemocnění dýchacích cest

Do této skupiny onemocnění patří nejrůznější projevy infekcí horních cest dýchacích, které způsobují bakterie a viry. Takovým chorobám se zvykne hromadně říkat i kočičí chřipka. Často je způsobují viry jako kalicivirus, herpesvirus nebo bakterie – chlamydie či mykoplasmy.

Příznaky: Výtok z nosu, problémy s dýcháním, kašel, kýchání, zánět spojivek. Tyto nemoci se šíří jako kapénková infekce z kočky na kočku.

Léčba: Infuzní terapie, klid a odpočinek, kvalitní strava a na sekundární příznaky i antibiotická léčba.

Prevence: Vůči virům jako je kalicivirus či herpesvirus můžete kočku očkovat v základním povinném očkovacím schématu. Jiným původcem těchto onemocnění můžete u kočky předcházet pravidelným odčervováním a preventivními prohlídkami.

Panleukopenie

Vážné infekční onemocnění, kterému se zvykne říkat i kočičí mor. Postihuje zejména malá koťata a je vysoce nakažlivé s vysokou mírou úmrtnosti. Parvovirus napadá sliznici střev a způsobuje její postupný rozpad. Zároveň likviduje bílé krvinky. Onemocnění má rychlý průběh, proto je nutné léčbu nasadit co nejdříve.

Příznaky: Zvracení a průjmy, někdy s výskytem krve, nechutenství, apatie koťat.

Léčba: Na tuto nemoc nejsou konkrétní léky, zabojovat musí imunitní systém. Proti dehydrataci organismu pomohou infuze, na podporu imunity vitamíny a minerály, antibiotika mohou pomoci redukovat sekundární infekci bakteriemi. Pokud kočka přežije prvních 5 dní, může se z onemocnění úspěšně zotavit.

Prevence: Naštěstí na panleukopenii existuje očkovací látka, která je součástí povinného očkování koček.

Nejčastější nemoci koček

FIV – virová imunodeficience

Tuto diagnózu má na svědomí Felinný imunodeficientní virus a je obdobou lidského HIV, nemoci se proto říká také kočičí AIDS. Retrovirus napadá imunitní systém, který pak nezvládá ani lehká onemocnění. Virus je přenosný na jiné kočky.

Příznaky: FIV se nemusí léta projevovat nijak a kočky v domácím prostředí mohou žít bez jakýchkoli problémů. Snadněji však podlehnou infekcím a obtížněji se z nich dostávají. V pozdějších stádiích může i nevinné onemocnění skončit selháním imunity. FIV lze jednoznačně určit testováním vzorku krve.

Léčba: Toto onemocnění bohužel není léčitelné, lze jen tlumit symptomy. Kočka však při dobré péči může přežít ještě dlouhý a plnohodnotný život.

Prevence: Onemocnění se může šířit pářením koček nebo kousnutím, proto je základem prevence sterilizace a kastrace. Měla by žít jen uvnitř a odděleně od jiných koček, důležitá je kvalitní strava a podpora imunity. Očkování proti viru dostupné není.

FeLV – kočičí leukémie

Další vysoce infekční onemocnění, při kterém retrovirus přepisuje genetickou informaci buněk, způsobuje oslabení imunity a zvýšenou pravděpodobnost tvorby nádorů. Virus se může přenášet pářením, kousnutím nebo z matky na koťata.

Příznaky: V latentní formě nemusí mít onemocnění žádné příznaky, kočka je však náchylná na zdravotní problémy při bakteriích, které jinak nezpůsobují problémy. Onemocnění často propukne v období zvýšeného stresu, může se projevit hubnutím, apatií, průjmy, zvracením a horečkou.

Léčba: Ani na toto onemocnění léčba neexistuje.

Prevence: Na virus jsou náchylnější nekastrované kočky žijící venku. Domácí zvířátko po kastraci většinou nemá odkud virus získat. Dostatečnou prevencí je tedy kastrace a chov kočky ve vnitřních prostorách. Existuje také očkování proti FeLV.

FIP – infekční peritonitida koček

Infekční peritonitida je strašákem chovatelů. Onemocnění spouští kočičí koronavirus, který však má v těle většina koček. Pouze u malé části z nich virus zmutuje a spustí samotné onemocnění. Nelze předem určit, kterou kočku to postihne. Virus způsobí narušení imunitního systému, vyšší pravděpodobnost tohoto jevu nastává ve větších kolektivech koček.

Příznaky: Onemocnění má dvě formy – v takzvané suché formě jsou nespecifické příznaky jako horečka, apatie, nechutenství, neurologické projevy jako ztráta rovnováhy, ochrnutí, případně slepota. Mokrá forma onemocnění se projevuje tvorbou tekutiny v břišní dutině, kočce se viditelně zvětšuje břicho, je apatická, přestává jíst, může vracet a mít horečku.

Léčba: Existují již léky, které při včasném nasazení mohou kočce pomoci. U nás jsou však obtížně dostupné, jejich cena je vysoká a musí se podávat dennodenně po dobu tří měsíců. Vyléčení kočky není jisté. Bohužel se s tímto onemocněním stále pojí vysoká úmrtnost koček, onemocnění postupuje rychle a pro kočku je bolestivé, proto veterináři často navrhnou chovateli eutanazii zvířátka.

Prevence: Kočky, které žijí ve velkých kolektivech, jsou náchylnější ke stresu a zmutování viru. Prevencí je proto chov v menších skupinách, v prostředí, kde nejsou náchylné ke stresu.

Onkologická onemocnění

Rakovina se nevyhýbá ani kočkám. Nádory mohou být na různých místech v těle. Lymfomy se mohou tvořit v žaludku, hrudníku, na játrech nebo na ledvinách, častý je také postvakcinační sarkom na kůži. Vyskytuje se také rakovina kůže, zejména u bílých koček, které žijí venku a pohybují se na slunci.

Příznaky: Široké spektrum, od apatie, nechutenství, po náhlé hubnutí, zvracení a průjmy. Typické pro rakovinová onemocnění jsou bulky, otoky či krvavý výtok z očí, nosu a dutiny ústní.

Léčba: Rakovinná onemocnění mají různé typy léčby, v případě nádoru je nutný operační zákrok. Pomoci může ozařování a chemoterapie. V mnoha případech však onkologické onemocnění není léčitelné.

Prevence: Preventivní prohlídky u veterináře, pravidelné prohmatání kůže a bříška kočky, všímání si jejího chování. Rakovině se předejít nedá, ale pokud ji zachytíte dříve, může být šance na záchranu zvířátka vyšší.

Jakou péči potřebuje nemocná kočka?

Pokud si všimnete na kočičím chování něco neobvyklého, nemusí jít hned o nebezpečné onemocnění. I kočky mohou mít špatný den. Mohou být unavené, mít nechuť k jídlu, ale přitom fungovat normálně. Všímejte si je detailněji a pozorujte příznaky alespoň dva tři dny. Pokud nevymizí, navštivte veterináře.

Při akutnějších příznacích s návštěvou veterináře nečekejte více než pár hodin. Pozor zejména tehdy, pokud:

 • kočka nepřetržitě vrací,
 • leží a nereaguje, má zrychlený dech, případně špatně dýchá,
 • pokud během návštěvy WC mňouká od bolesti, případně chodí na WC každou chvíli a očividně má bolesti,
 • pokud výrazně kulhá, případně odmítá chodit,
 • je-li bez života, schovává se, nechce se toulit, bojí se,
 • má-li očividné neurologické příznaky, jako jsou křeče, nekoordinovaná chůze, nefunkčnost končetin.

Samozřejmě, při okamžitém zranění, jako je pád z výšky, zlomenina či krvácení, případně podezření na otravu, běžte s kočkou k veterináři ihned. Může jít o minuty!

Jak se vyhnout chorobám koček – nejúčinnější prevence

Zřejmě jste si všimli, že při mnoha diagnózách je součástí prevence kvalitní strava, doplňky stravy a pravidelné kontroly u veterináře. Toto je absolutní základ. Aby byla kočka spokojená a zdravá, potřebuje kromě toho také:

 • pravidelnou péči o kožíšek a zdravou kůži, jakož i podporu kloubů,
 • čisté a klidné prostředí na život, ideálně i s bezpečným výběhem do zahrady,
 • pohodlné místo, kde může spát – protože u kočky tvoří spánek velkou část dne,
 • dostatek podnětů ke zdravému pohybu a spalování energie – hračky, váš čas a pozornost.

Výsledkem bude kočka spokojená nejen po fyzické, ale i psychické stránce. A je jasné, že takhle bude její imunita mnohem odolnější.

Pro dlouhý a spokojený život plný pohybu můžete kočce dopřát kloubní výživu. Zvlášť důležité je, aby jí chutnala a měla co nejpřírodnější složení, jelikož kočky mívají citlivé trávení. Vyzkoušet můžete zvířecí kolagen Incapet Collagen, který má jako 100% čistý mořský kolagen velký úspěch u psů a zvítězil také v žebříčku kloubních výživ pro zvířata.

Kolagen pro zvířata Incapet Collagen

Incapet Collagen pro zvířata se slevou

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Incapet Collagen je ideální kloubní výživa pro psy, koně i kočky.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Tak jako u lidí, iu koček je důležité doplňování kolagenu. U zvířat se stoupajícím věkem organismus podobně jako u lidí nestíhá produkovat dostatek kolagenu. Studie se psy (1, 2, 3) potvrzují, že hydrolyzovaný kolagen může zejména spolu s chondroprotektivami napomoci regeneraci a prevenci degenerativních onemocnění pohybové soustavy.

Značka Inca Collagen vznikla v roce 2015. Jeden z prvních mořských kolagenů pro lidi se postupně stal ikonou a jedničkou na českém a slovenském trhu. Díky maximálnímu účinku enzymaticky hydrolyzovaných peptidů kolagenu, které jsou 100% čisté ve formě prášku, pomohl již více než 250 tisíc zákazníkům. Značka proto později vyvinula také prémiový Incapet Collagen, kolagen pro psy, kočky a koně ve stejné 100% čisté formě z mořských ryb.

Kočkám může Incapet Collagen pomoci jako podpora kůže, chrupavek a dalších tkání v celém těle. Napomáhá i hojení sliznic a kůže při zánětech nebo poraněních. Může přispět i k lepšímu hojení dásní a dutiny ústní, překonává-li kočička nějaký zánět nebo je po zákroku.

Pomohl i zvířátkům ve Svobodě zvířat, jelikož naše společnost Inca Collagen dlouhodobě podporuje útulky a také program vodících psů.

„Díky kolagenu pro zvířátka od Incapet Collagen, se naší kočičce Babčance výrazně lépe hojila velká bodně-tržní poranění s rozsáhlou infekcí a rozsáhlým poškozením měkkých tkání. Dnes už znovu spokojeně běhá po zahradě. Za nás Incapet Collagen doporučujeme,“ zhodnotila veterinářka Svobody zvířat MVDr. Martina Mužiková.

Slovenská módní návrhářka Jana Pištejová je dlouholetou fanynkou Inca Collagenu pro lidi a podávala jej i svému kocourovi.

„Musím se přiznat, že já jsem mému #gigikocurik dávala můj vlastní Inca Collagen už dříve, testovala jsem to úplně náhodně, protože jsem si všimla, že jeho srst je mnohem krásnější a přeléčili jsme dokonce frakturu pánve…. zabralo to… můj Gigi byl rychleji fit a těším se, že už ani nekřívá!“

Jaké nemoci můžu chytit od kočky?

Spousta milovníků koček řeší i otázku, zda se mohou nakazit od koček některou z nemocí. Většina nemocí není přenosná na lidi, výjimkou jsou paraziti a některé bakterie. Snad největším strašákem je toxoplazmóza. Přenosné jsou také blechy či svrab.

Při pravidelném odčervování kočky se však není čeho bát. Některá infekční onemocnění se mohou na lidi přenášet poškrábáním nebo kousnutím od venku žijící kočky. Například bakterie Bartonella henselae může takto způsobit pokousanému člověku se sníženou imunitou otoky, zánět rány, teplotu a bolest hlavy. Pokousáním od koček jsou často vystaveni lidé, kteří s nimi manipulují dennodenně, jako veterináři či záchranáři zvířat. Při dodržování hygieny je riziko problémů minimální.

U koček je prevence nemocí obzvláště důležitá. Dejte jim lásku, kvalitní stravu a prostředí bez stresu, ve kterém vám budou dělat radost. Přidejte jim denně do misky Incapet Collagen a vaše zvířátko bude spokojené a plné života.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×