Psí nemoci

Pouto mezi člověkem a psem je výjimečné. Pes dokáže procítit emoce svého milovaného pána, a platí to i naopak. Tedy alespoň by mělo. Měli bychom vědět, co náš pes potřebuje, poznat jeho strach a bolesti, když překonává obtížné období. U psů to souvisí především s nemocemi. Ano, bohužel ani naše čtyřnohé kamarády zdravotní problémy neobcházejí a proto bychom na ně měli být připraveni. Jako součást prevence některých z nich, například degenerativních onemocnění pohybové soustavy nebo kožních chorob, může posloužit také náš kolagen pro psy, Incapet Collagen.

Je opravdu velmi výjimečné, když pes během svého života nezažije alespoň jeden problém, kvůli kterému je nutné jej vzít k veterináři. Odpovědný majitel ho tam bere pravidelně, péče o psa vyžaduje například čipování a pravidelné očkování, v mladém věku také kastraci nebo sterilizaci. Majitel by měl z toho důvodu vědět i to, jakou péči vyžaduje pes po operaci a narkóze.

Mít psa je prostě radost, ale také velká zodpovědnost. Jako majitel určitě toužíte po tom, aby tady s vámi pejsek byl co nejdéle. Naučte se proto rozeznávat příznaky pro nejčastější psí nemoci, která by jej mohla trápit. Prozradíme, které to jsou a jak je řešit.

Nejdůležitější je však problémy nejprve identifikovat. A protože psi neumí mluvit, musíme se naučit je rozpoznávat jinak. Toto jsou odpovědi na nejdůležitější otázky:

Jak poznat, že je pes nemocný?

Přestože každá z nemocí může mít jiné příznaky, společným jmenovatelem bývá to, že pes viditelně není ve své kůži. Chová se jinak: může méně jíst nebo odmítat jídlo úplně, víc spí, nechce se mu na procházku, případně vypadá, že ho něco bolí.

Jak poznám, že je psovi špatně?

Když je psovi špatně, může se to projevovat malátností, nedostatkem energie, pes příliš dlouho a příliš často leží. V případě problémů se žaludkem nebo střevy může vracet vše co snědl, nebo mít průjem. Pokud si nejste jisti jeho projevy, kontaktujte veterináře a popište mu chování psa.

Jak se zjistí, že má pes bolesti?

Menší bolesti dokážou psi úspěšně skrývat, právě proto je u nemocí velmi důležitá prevence. Větší bolesti nepřehlédnete – podle druhu onemocnění se projevují viditelným napětím psa, ztíženými pohyby, kulháním, strnulostí, křečemi, pes může kňučet, štěkat od bolesti, či dokonce zavýjet.

Nejčastější psí nemoci

Zánět dásní

Patří mezi nejběžnější onemocnění ústní dutiny u psa. Příčinou je špatná zubní hygiena a tvorba povlaku, následkem čehož dochází ke množení patogenů, tvorbě zubního kamene a kazů, a posléze postupujícímu zánětu. Ten může přerůst až do zánětů horních cest dýchacích a jiných orgánů v těle. Zánět dásní je pro psa bolestivý, může vést až ke ztrátě chuti k jídlu.

Příznaky: zarudnutí dásní, krvácení, oteklé dásně, zápach z tlamy, slinění, komplikace při jídle a odmítání jídla.

Léčba: veterináři mohou naplánovat čištění zubů v narkóze, předpis antibiotik, pomáhá také speciální strava. Aby se však zánět neopakoval, důležité je popracovat na prevenci.

Prevence: je vhodné od malička učit psa na rutinu čištění zubů. Pořiďte mu sadu s kartáčkem na čištění a alespoň 2-3 krát týdně mu jemně čistěte zuby od povlaku. Podávejte mu veterinární krmivo určené k zabraňování tvorby povlaku a během procházek nedovolte psovi brát do tlamy špinavé předměty.

Artróza

Artróza u psa je souhrnné označení zánětlivých revmatoidních onemocnění kloubů. Kloubní chrupavka postupně degraduje a rozpadá se, zánět postihuje i okolní tkáně. Diagnóza je spojena se stále větší bolestivostí kolenních či kyčlí, postihuje i obratle či klouby prstů.

Příznaky: pes má potíže s pohybem, špatně došlapuje na některou nohu, těžko vstává, nemá zájem o procházku, můžete také slyšet praskání jeho kloubů při pohybu.

Léčba: artróza není léčitelná, ale lze eliminovat její projevy a tlumit bolest pomocí léků. Zvládání onemocnění může dopomoci i užívání kloubní výživy pro psa, včetně čistého kolagenu z mořských ryb. Incapet Collagen je jednou z možností, jak podávat 100% čistý přírodní produkt s přirozenou chutí ryb a potenciálem podpory pohybového aparátu. Psům kolagen v takové čisté formě chutí, je lehký ke strávení a je bez konzervantů, v trvanlivé práškové formě.

Kolagen pro zvířata Incapet Collagen

Incapet Collagen pro zvířata se slevou

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Incapet Collagen je ideální kloubní výživa pro psy, koně i kočky.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Prevence: při artróze je obzvláště důležité podávat psům kloubní výživu již od věku štěňátka, zejména u velkých plemen, která rychle rostou a tak jsou náchylnější k poškození kloubů a kostí. Veterinářka Zuzana Fekečová varuje před zanedbáním výživy, což se může později projevit bolestivými stavy u psa: „Možná si ani neuvědomíte, že ten pes už začíná mít problémy s klouby, možná si myslíte, že se mu teď nechce jít na procházku, nějaký je líný , jen leží… a to už je znak toho, že něčím trpí ten pes.“

Proto je podávání Incapet Collagen ideální možností, jak přispět k prevenci rozvoje degenerativních onemocnění pohybové soustavy u vašeho o psa. Fungují i chondroprotektiva, ale i ta účinkují nejlépe ve společné kombinaci s kolagenem, což potvrzují i studie na psech. „Chondroprotektiva podporují makromolekulární syntézu chondrocytů a kyseliny hyaluronové v synoviálním moku, inhibují degradační enzymy a také mediátory zánětu. Proto má kombinace hydrolyzovaného kolagenu s chondroprotektivami velký význam pro regenerační schopnost chrupavek, kůže, pojivové tkáně, cévních stěn, ale i celkově pro podporu zdraví,“ potvrzuje ortoped MUDr. Milan Čarvaš.

Začervení

Paraziti mohou potrápit nejen samotného psa, ale být také přenosné na člověka. Škrkavky a giardie patří k nejčastějším typům vnitřních parazitů, zatímco blechy či klíšťata útočí zvenčí, na srst a kůži psa.

Jak poznat, že má pes červy?

Vnitřní parazity u psa nemusíte zpozorovat, projeví se až později – pes může hubnout i přesto, že hodně žere, může vracet, mít průjem nebo naopak zácpu, příznakem je i dráždivý kašel či apatie. Pokud má vnější parazity, může se škrábat na celém těle, ztrácí srst, tvoří se mu lysiny a pokožka na postižených místech je zanícená, šupinatá či mokvající.

Léčbou, ale také prevencí je odčervení psa. Informujte se u svého veterináře, který vám doporučí správné přípravky pro vnitřní podávání, parazitární obojky či pipety na kůži.

Demodex (demodikóza)

Jedná se o jednu z parazitárních kožních nemocí psů. Způsobují jej roztoči, které se přemnoží v chlupových folikulech následkem slabé imunity.

Příznaky: vypadávání srsti, červené zanícené mapy na kůži, zasahuje často celý obličej psa, pes se intenzivně škrábe.

Léčba: je u každého psa individuální a existuje řada vhodných přípravků. Lokální formy s postižením jen na pár místech většinou odezní samotné. Při generalizované formě s rozšířením na další části těla je nutno nasadit antibiotika a podporovat imunitu psa.

Prevence: spočívá zejména v podpoře imunity a správně nastaveném stravovacím režimu již od nejmladšího věku psa.

Psinka

Je to nepříjemné virové onemocnění postihující zejména štěňátka, ale i dospělé psy. Má několik forem, může postihovat plíce, trávení, ale v pokročilejším stadiu při neléčení i nervovou soustavu. Přenáší se tělesnými tekutinami ze psa na psa.

Příznaky: při plicní formě vytéká psovi z nosu hodně hlenu, má zánět hrtanu a mandlí. Při zasažení trávení pes vrací, má průjem a přestává jíst.

Léčba: je složitá, podávají se různé kombinace antibiotik a dalších účinných léků na všechny doprovodné příznaky.

Prevence: proti psince můžete psa naštěstí očkovat, je součástí léčiv na povinné očkování. Pokud jste si právě domů přinesli malého pejska, nezapomínejte na to, že péče o štěně zahrnuje v první řadě očkování proti takovým zákeřným chorobám.

Parvoviróza

Vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje zejména štěňátka a je často smrtelné. Virus napadá buď trávicí ústrojí, nebo srdeční sval zvířat. Šíří se mezi psy prostřednictvím exkrementů.

Příznaky: horečka, malátnost, nechuť k jídlu, zvracení, prudké průjmy a dehydratace.

Léčba: veterinář nasazuje infuze s vitamíny a minerály, ale také antibiotika na druhotné záněty.

Prevence: naštěstí i proti parvoviróze lze psa očkovat a tak je toto očkování součástí povinného očkovacího schématu.

Psincový kašel

Toto onemocnění má odborný název infekční laryngotracheitida psů a šíří se mezi psy pomocí slin kýcháním, olizováním a kašlem. Způsobují jej dva viry – virus parainfluenzy a adenovirus, které poškozují sliznice a podporují množení bakterií.

Příznaky: dávivý kašel, který může přerůst do komplikací s příznaky jako je horečka a zápal plic.

Léčba: může trvat i několik týdnů, pejsek musí užívat antibiotika a léky tlumící kašel.

Prevence: proti tomuto onemocnění můžete psa také očkovat, očkování ale patří mezi nepovinné.

Kolagenový balíček pro psy s dárky

Velký kolagenový balíček pro psy. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlněný uzlík na hraní.

Přetočení žaludku (torze)

Nepříjemný jev, během kterého dochází k postupnému přetočení žaludku o 180 až 360 stupňů kolem jeho osy. Hromadí se v něm jídlo, tekutiny a plyny, které nemají jak postupovat dále do střev. Příčiny jsou také genetické, torze se vyskytuje spíše u velkých plemen. Ale torzi může zapříčinit i to, když pes žere příliš hltavě, stejně jako intenzivní trénink hned po jídle.

Příznaky: pes má nateklé břicho, snaží se neúspěšně vracet, může být malátný, slabý, obtížně dýchá, slintá.

Léčba: torzi žaludku je nutno okamžitě řešit s veterinářem. Je to život ohrožující stav. Řešením je operace.

Prevence: torzi žaludku u psů, jako jsou dogy, retrívři a další velká plemena, můžete předejít tak, že těsně po jídle psovi dopřejete alespoň půlhodinový odpočinek. Je také důležité zabránit mu hltat jídlo rychle, takže mu rozdělte denní dávku jídla na více porcí, třeba tři denně.

Cukrovka

Diabetes není jen záležitost lidí, trpí jím i psi. Autoimunitní onemocnění způsobuje buď nedostatek inzulínu v těle, nebo nesprávná reakce těla na tento hormon. Následkem toho dochází k vysoké hladině cukru v krvi. Pokud je hladina cukru dlouhodobě vysoká, má za následek další přidružená vážná onemocnění u psa.

Příznaky: nadměrná žízeň psa, časté pití, časté močení, únava, úbytek na váze, následkem vysoké hladiny cukru se mohou objevovat obtížně hojitelné rány na kůži a zánět močových cest.

Léčba: je individuální u každého psa, obvykle může sestávat ze speciální diety a podávání inzulínu k regulování hladiny cukru v krvi.

Prevence: i když je cukrovka často dědičným onemocněním, pomůže správné krmení psa kvalitní stravou a dostatek pohybu. U obézních psů často stoupá riziko rozvoje cukrovky, proto se snažte u psa udržovat zdravý životní styl, aby zbytečně nepřibíral. Pohyb je základ, například každodenní krátký běh se psem pomůže nejen jemu, ale také vám.

Onkologická onemocnění

Lymfomy, nádory, ale ani leukémie se nevyhýbají ani psům. Tato diagnóza je pro většinu majitelů noční můrou, ale některé typy rakoviny mají naději na vyléčení, zvláště pokud jde o nádor zpozorovaný včas. Proto si všímejte následujících příznaků a poraďte se vždy s veterinárním onkologem, který se na onemocnění specializuje.

Příznaky: bulky, podezřelé změny na kůži, potíže s močením a stolicí spojené s abnormálními výtoky, při nádorech v dutině ústní může být příznakem nechuť k jídlu a zápach z úst, celkové hubnutí, letargie a únava.

Léčba: pokud jde o léčitelný typ rakoviny, máte mnoho možností – v první řadě operace, chemoterapie či ozařování. Ale léčba se může lišit případ od případu, podobně, jak je tomu u lidí.

Prevence: udržování zdravého životního stylu u psa a podávání kvalitní, nikoli supermarketové stravy, může přispět k prevenci rozvoje jakýchkoli onemocnění včetně rakoviny. Dobrou prevencí nádorů v oblasti pohlavních orgánů je také sterilizace fen a kastrace psů.

Co dělat, když je pes nemocný

Všímejte si příznaků onemocnění. Někdy se nemusí jednat o vážný stav, ale jiná onemocnění, jako například akutní torze žaludku, vyžadují bezodkladnou pomoc veterináře. Rovněž nečekejte a volejte veterináři, pokud pes několik hodin neustále vrací, více než den nežere nebo nepije vodu, případně má více než pár dní silný průjem.

V případě, že se jedná o kožní onemocnění, při kterém se pes škrábe, nebo onemocnění pohybové soustavy, jehož projevem je kulhání, nemusíte s ním běžet okamžitě k veterináři. Ale rozhodně stav nepodceňujte a návštěvu neodkládejte. Při zvracení nebo průjmu nasaďte pejskovi krátkou dietu a podávejte mu dostatek čerstvé vody. Počkejte 24 hodin – někdy jde jen o krátkou nevolnost a trávicí potíže. Pokud se však opakují, navštivte veterináře.

Nejlepší lék? Prevence

Udělejte pro svého psa laskavost a starejte se o jeho životosprávu tak, jako o svou vlastní. Dnes už moderní sečtělý člověk většinou nechce jíst polotovary a raději investuje do kvalitní stravy. Totéž platí i pro psa. A tak, jak sami sobě občas dopřejete výživové doplňky, dopřejte je i psům.

Incapet Collagen je jedním z doplňků výživy pro psy, který skutečně pomáhá podpořit funkci pohybového aparátu, funguje jako podpora struktury chrupavek, posiluje kosti a další tkáně v těle. Kromě toho může:

  • podpořit normální kondici pokožky, srsti, drápků,
  • pomoct udržovat zdravé dásně a zuby u psa,
  • podpořit regeneraci psa po zranění nebo operačním zákroku,
  • zlepšovat hojení ran a zacelovat kůži po kožním onemocnění.

„Tento kolagen změnil mému yorkimu život. Jako většinu yorkšírů, i toho mého trápí klouby. Asi před třemi měsíci špatně skočila z postele a měla problém se zadní tlapkou. Zvěrolékařka se samozřejmě o Sandy výborně postarala, ale tlapka ji trápila i nadále. Můj kamarád mi doporučil IncaPet Collagen. Šla jsem do toho. Mile mě překvapilo, že Sandy tento kolagen hned zachutnal, nedělal jí žádné problémy s trávením a po dvou týdnech přestala kulhat a je opět spokojený pejsek.“ Paula Jablonovská

„Eliška se narodila s vrozenou vadou, má skoliózu páteře. Absolvovali jsme s ní řadu vyšetření, pravidelně docházíme na K-Laser terapii, má různé druhy masážních terapií a hydroterapii měla také. Opravdu velké změny se začaly dít, když jsem začala přidávat Elišce kolagen. Vlastně my ho užíváme všichni:) Eliška jakoby zesílila, nemá již ztuhlé svalstvo a je vidět, že si užívá více života. Konečně se z ní stal pejsek, který může běhat a je dokonce i někdy rychlejší, než normální hafani a mé srdce zpívá radostí, že konečně je zdravá a šťastná.“ Zákaznice Dagmar

Udržování dobrého zdravotního stavu u psa, pravidelné očkování a posilování imunity či kloubů prostřednictvím výživových doplňků, to je ta správná cesta, jak se co nejvíce vyhnout riziku psích chorob.

Incapet Collagen + ručník pro psy

Kolagen pro psy Incapet Collagen a jemný ručník, který oceníte po koupeli nebo očistné sprše vašeho miláčka.

Nyní ve výhodném balíčku.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×