Pes po operaci - péče a regenerace

I při královské péči o psa se někdy nevyhneme situaci, že musí podstoupit operaci. Jako majitel máme tehdy obzvlášť důležitou roli: zodpovědně ho na zákrok v narkóze připravit, empaticky se vcítit do jeho kůže a pečlivě pozorovat jeho chování. Dny po operaci jsou pro pejska velmi namáhavé, ale chceme-li, aby co nejdříve opět radostně skákal a běhal, můžeme mu je usnadnit. Pokud vás taková situace právě čeká, nemusíte se bát. Poradíme vám, jak pečovat o psa po operaci, čím ho krmit a jak zvládat náročné situace.

Péče o psa často přináší i těžké chvíle, kdy se hlásí nemoci či zranění. Existuje mnoho akutních i méně akutních stavů, pro které musí pes podstoupit operaci. Nejméně závažné jsou kastrace psů a sterilizace fen, které by zdravá zvířata měla v případě profesionálního zákroku zvládnout bez větších problémů.

Časté jsou však také operace po zlomeninách či degenerativních změnách na pohybovém aparátu, jako je například artróza u psů. Vzácností nejsou ani extrakce zkažených zubů, operace vnitřních orgánů, odstraňování nádorů a cyst. Podle zákroku se může pooperační péče lišit, neboť například pes po operaci žaludku vyžaduje jiný přístup, než kastrovaný pes. To vše by vám měl váš veterinář podrobně vysvětlit.

Všechny operace mají společného jmenovatele: nutnost podání anestézy.

Jak dlouho se přebírá pes po narkóze?

Narkóza během operace závisí na závažnosti stavu a na množství podaného léku. Operace může trvat půlhodinu, i víc. Veterinář by vám měl psa předat teprve tehdy, když se už z narkózy přebírá. Pak může být pes celé hodiny, ba i následující den, omámený a unavený. Obvykle to trvá asi 24 hodin.

Potom následuje druhá fáze zotavování, a to samotné hojení operační rány.

Jak dlouho se zotavuje pes po operaci?

Délka rekonvalescence záleží samozřejmě na typu operace a také na věku psa. Každý pes je jiný a může i jinak reagovat na anestezii, která působí na jeho nervový systém. Starší pes se může samozřejmě zotavovat déle. Většinou však potřebuje alespoň den až dva, než účinky anestézy naplno odezní. Další léčba závisí na rozsahu ran, které se mohou hojit i několik týdnů. Je normální, pokud je pejsek ubolený, nervózní, těžko se pohybuje a první noc po operaci ho můžete slyšet kňučet nebo zavýjet.

Rovněž je běžné, že pes mnohem více spí a méně žere. I tyto projevy by měly do pár dní ustoupit a chování psa by se mělo vrátit k normálu.

Co dělat, aby se pes po operaci rychle zotavil

Pes po operaci potřebuje po dobu 24 hodin zejména pohodlí, klidový režim a energeticky bohatou stravu. Může být omámený, proto mu zajistěte měkký pelíšek na zemi. Kontrolujte jej a pokud se dá, nedovolte mu skákat na postel či gauč. Podávejte mu pravidelně vodu k pití. První jídlo mu můžete podat asi po 4 hodinách od momentu, kdy se probral po operaci k vědomí.

Psovi zajistěte tiché, suché a čisté místo. Můžete mu vyhradit i celou místnost, ale psi většinou touží být poblíž svého majitele a je vhodné, abyste je měli na očích. Pokud máte děti, vysvětlete jim, že si s nimi pejsek teď pár dní nemůže hrát a nepouštějte je k němu. Kontrolujte mu stav rány, zda je při vědomí, zda reaguje na jídlo a zda pije vodu.

pes po operaci stehy

V případě, že pes ztrácí vědomí, nebo je malátný více než 2 dny, kontaktujte veterináře. Rovněž se mu ohlaste, pokud se vám nezamlouvá rána: pokud příliš mokvá, hnisá, krvácí nebo se otevírá a nepříjemně zapáchá.

Během prvních hodin po operaci je vhodné držet pejska v kleci, je-li na ni zvyklý. Můžete ji vystlat savými podložkami (vhodné jsou i ty na přebalování dětí) kvůli případným nehodám.

Dejte mu výživnou stravu

Pes po operaci potřebuje speciální stravu bohatou na tuky a bílkoviny, rozhodně se však řiďte pokyny veterináře. Podle toho, o jakou operaci se jedná, mu může nařídit stravu s vyšším obsahem vody, syrovou stravu barf nebo speciální granule na období rekonvalescence. Po těžších operacích může nastat situace, že je majitel nucen krmit psa tekutou stravou přes sondu nebo stříkačkou.

Pokud má pes naplánovanou operaci, můžete mu do krmiva přidávat také kolagen, který posílí jeho tkáně, chrupavky a pokožku. Připraví organismus zejména u starších psů na zátěž a hojení. Incapet Collagen je mimořádně šetrný k trávení psa, neboť se jedná o 100% čistý hydrolyzovaný kolagen z mořských ryb bez jakýchkoli přídavných látek. Je to tedy čistě přírodní produkt. V podávání kolagenu můžete pokračovat i po operaci, kdy pes začíná opět jíst.

Kolagenový balíček pro psy s dárky

Velký kolagenový balíček pro psy. 3x Incapet Collagen a k tomu hebká plyšová deka a bavlněný uzlík na hraní.

Incapet Collagen pomáhá hojit rány

Tak jako lidé, i psi potřebují kolagen. Jelikož se jedná o pohyblivá zvířata, přičemž větší plemena psů i rychle rostou, může jim kolagen chybět už v mladém věku. V rámci péče o štěně tedy mohou dostávat Incapet Collagen již od malička. Veterinární lékařka Zuzana Fekečová: “Kolagen je základní stavební prvek kostí, šlach, vazů, kůže, to znamená, že od malička když tomu pejskovi začnete přidávat do krmiva kolagen, zajistíte mu jeho kontinuální pěkný růst, nebudou tam žádné deformity, to znamená že vyroste z něj pěkný dospělý fešák. V tom dospělém věku mu zaručíte, že bude kondičně na tom super, protože ty klouby budou fungovat na sto procent.”

Funguje tedy jako prevence a podle některých studií může pomoci také při léčbě artritidních stavů. U psa po operaci má schopnost urychlit i rekonvalescenci. Dosvědčují to i zkušenosti chovatelů, kteří podávali svým psům Incapet Collagen po zákrocích:

“Julka od svých 2 do 6 měsíců užívala Incapet denně, vzhledem k tomu, že je to období, kdy velmi rychle rostla (z 5 kg štěňátka na 20 kg štěně). Po 6. měsíci dostávala Incapet jednou týdně. V 7. měsíci začala hárat, což je velmi brzy na toto plemeno, hárání skončilo bohužel zánětem dělohy, které se řešilo operací vzhledem k obtížnému stavu. Po operaci jsme začali opět dávat Incapet denně. Po deseti dnech jí vybraly stehy, rána se velmi pěkně hojila. Po 10 dnech od výběru stehů už ránu po operaci není brzy vidět.” Majitelka pejska

Pomohl i vodícímu pejskovi, fence Evitce, která od malička trpěla osteochondrózou. Její příběh si můžete přečíst v tomto článku. Při užívání Incapet Collagen se jí polepšilo a mohla být zařazena do výcvikového programu. “Evitka je pohyblivější a vůbec se nešetří. Neumím posoudit lékařské hledisko, ale byla trochu méně pohyblivá než nyní. Ještě jedna dobrá zpráva, Evitka bude asistenční pes,” hodnotila v té době trenérka Jarmila Virágová.

Například pes po operaci kolena může mít dvojí benefit z užívání kolagenu, neboť jednak pomáhá posilovat samotné kosti a chrupavky, ale podporuje i lepší hojivost operační rány.

Odpovědi na otázky, které vás nejčastěji trápí

Pokud jako majitel poprvé zažíváte situaci, že je váš pes po operaci, zřejmě jste z toho ve stresu. Nebojte se, vy a váš pejsek to zvládnete. Připravili jsme pro vás odpovědi na ty nejčastější dotazy.

Kdy může pes po narkóze poprvé jíst?

První malou porci jídla mu můžete zkusit dát 4-5 hodin po probuzení z narkózy. Začínejte malými dávkami, během následujících dnů je zvyšujte. Pozor, aby se pes nepřejedl, mohl by stravu vyvrátit.

Kdy může pes po operaci poprvé pít?

Pejskovi můžete nabídnout vodu již krátce po probuzení z narkózy, nenechávejte mu však misku u hlavy, raději mu dávejte napít a odložte ji stranou. Když bude plně při vědomí, můžete mu ji nechat na dosah.

Co když pes po operaci nejí?

Je normální, pokud pes bezprostředně po operaci nemá chuť k jídlu. Počkejte pár hodin a nabídněte mu jídlo po malých dávkách. Pokud pes opakovaně všechno jídlo vyvrátí, a to i druhý den po operaci, případně nechce jíst, doporučujeme kontaktovat veterináře.

Co když si pes po operaci vytahuje stehy?

Ve většině případů hrozí, že si pes po operaci stehy začne vylizovat nebo okusovat. Pomůže límec, který by mu měl veterinář nasadit už během narkózy. Pokud tak neučinil a vy pozorujete, že pes si ránu líže a pokouší se stehy okusovat, kontaktujte veterináře a poproste ho, aby mu límec nasadil.

pes po operaci nohy

Jak udržet psa v klidu, aby si neublížil?

Vycházky omezte na minimum, nepouštějte ke psovi děti, pokuste se jej udržovat v klidném prostředí bez rušivých podnětů. Můžete mu dát hračky, které slouží jako hlavolam se schovaným pamlskem, ke kterému se pejsek musí dostat. Jsou zaměřeny na to, aby si zaměstnal hlavu a nechal relaxovat tělo.

Co když má pes po operaci bolesti?

Při operaci obvykle pes obdrží lék proti bolesti, který by měl účinkovat prvních pár dní. Pokud má pes očividné bolesti i několik dní po operaci, možná bude nezbytné jít ke kontrole k veterináři a k podání dalších léků na utlumení bolestí.

Po jaké době od operace můžu psa venčit?

Když už pes dokáže chodit, tedy i po několika hodinách nebo druhý den po operaci, můžete s ním jít na krátké vycházky, aby provedl potřebu. Vždy ho mějte na vodítku a zůstávejte v blízkosti domu, vyhýbejte se rušným místům s velkým provozem.

Většina majitelů psa zažije alespoň jednou za jeho život operaci a jen ti zkušenější už to vnímají jako rutinní záležitost. Odpovědný veterinář udělá vše tak, aby to zvládl nejen váš pes, ale také vy. Důvěřujte mu, pejskovi dopřejte odpočinek a klid a buďte připraveni na neobvyklé situace. Pokud pejsek po operaci začal jíst jako dříve, můžete mu nadále podávat Incapet Collagen. Tento přírodní český kolagen pro psy, kočky a koně je připraven tak, aby přinášel vašemu mazlíčkovi jen benefity v podobě rychlejší regenerace, posílení kloubů a tkání, ale i lepšího hojení ran na kůži.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×