Vstřebávání kolagenu

Trh s výživovými doplňky nám již dnes nabízí mnoho způsobů, jak udržovat tělo v dobré kondici a zdraví, a to se odráží i na našem zevnějšku. Kolagen patří mezi jedny z nejvyhledávanějších výživových doplňků. Čím více produktů trh nabízí, tím častěji všechny trápí otázka, který kolagen je nejlepší. Základ je pochopit, jakými metodami se kolagen vyrábí, z čeho pochází a jak funguje vstřebávání kolagenu do lidského organismu. Předtím, než si koupíte kolagen, byste si tedy měli přečíst následující článek, ve kterém vám vysvětlíme, jak se kolagen vstřebává a proč je to tak důležité při výběru produktu.

Účinky kolagenu na lidské tělo jsou již poměrně známé. Kolagen jako jedna ze základních stavebních bílkovin, která tvoří až 70 % sušiny kloubní chrupavky a 80 % hmoty kůže, působí v našem těle jako lepidlo. Zajišťuje pružnost pokožky a pohyblivost kloubů, ale nachází se také v mnoha dalších tkáních. Jelikož už kolem třicítky začíná jeho produkce zpomalovat, je vhodné si jej postupně začít doplňovat formou výživového doplňku.

Ověřené studie prokázaly pozitivní vliv každodenního užívání kolagenových doplňků na elasticitu pleti a na prevenci a zmírnění symptomů onemocnění pohybové soustavy. Dámy milují kolagen na pleť, pomáhá nejen jako prevence tvorby vrásek, ale zlepšuje strukturu pleti a její tón, může pomoci při léčbě akné a jiných dermatologických diagnóz a pomáhá také k hojení kožních ran, na strie či pigmentové skvrny. Pomáhá jim také na vypadávání vlasů a podporu kvality vlasů i jako pomoc na lámavé nehty. Maminkám pomáhá kolagen po porodu na lepší regeneraci, mužům pomáhá kolagen nejčastěji při sportu na klouby a také na vypadávání vlasů. Stejně tak ho ocení senioři pro zlepšení pohyblivosti, lepší regeneraci těla a celkově dobrý pocit ze svého těla. Zkrátka kolagen je univerzální bílkovina, která nerozlišuje a potřebujeme ho všichni.

Jenže tohle všechno funguje pouze pokud užíváme skutečně účinný kolagen. A právě vstřebávání kolagenu úzce souvisí s jeho kvalitou.

Na čem závisí správné vstřebávání kolagenu?

K výrobě kolagenu ve formě výživového doplňku se využívá přírodní kolagen z vedlejších produktů skotu nebo ryb. Takové molekuly kolagenu v přirozené podobě jsou však příliš velké na to, aby je lidské tělo dokázalo vstřebat. “Přírodní kolagen bez úpravy se velmi špatně vstřebává, proto je třeba jej pro vnitřní použití speciálně upravovat či štěpit, aby se do těla dobře vstřebal,” potvrzuje emeritní primář ortopedie MUDr. Milan Čarvaš. A jelikož lidský žaludek neobsahuje enzym kolagenázu, který dokáže tuto molekulu štěpit, je nutné jej zpracovat na menší fragmenty již při výrobě.

Štěpení ale musí být velmi šetrné, bez tepelných úprav, aby nenarušilo křehkou strukturu helisy v těchto fragmentech. Právě taková struktura zaručuje, že kolagenové fragmenty budou bioaktivní – obrazně řečeno „živé“ a pro lidské tělo využitelné. “Proto jejich organismus příjemce dokáže do tohoto procesu zase přijmout a využít k postavení nových trojšroubovic. Čili organismus je použije stejně, jako by použil to, co by si vyrobil sám, kdyby to ještě vyráběl v dostatečném množství,” dodává doktorka biochemie RNDr. Dagmar Petrová.

To však není vše – navíc musí být kolagenové fragmenty bez příměsí, tedy v maximálně čisté podobě. Žádné aroma, barviva či konzervanty, které by mohly ztížit vstřebávání kolagenu do krevního oběhu. Takže platí, že dobré vstřebávání kolagenu do maximální míry závisí na čistotě a bioaktivitě kolagenových fragmentů.

vstřebávání kolagenu

Česká značka Inca Collagen našla způsob, jak to zajistit. Jejich přírodní, 100% čistý prémiový kolagen pochází z mořských ryb. Ten má navíc výhodu oproti kolagenu ze skotu, protože není nutné jej upravovat tepelně kvůli bezpečnosti. Takový rybí kolagen se štěpí pomocí enzymatické hydrolýzy za studena. Je to citlivé štěpení, při kterém si fragmenty kolagenu zachovávají bioaktivitu.

Důležitá je také prášková forma kolagenu, při které je zaručena maximální trvanlivost. Inca Collagen je bioaktivní kolagen v prášku, který se užívá po smíchání s vodou nebo džusem. Pití kolagenu, který se připravuje až bezprostředně před užíváním a který je stoprocentně čistý, bez přídatných látek a konzervantů, přináší dobré výsledky všem zákazníkům. Zde jsou recenze jen některých z nich:

“Viditelně se mi zlepšily vlasy, mám dokonce pocit, že i zhoustly. Dlouho jsem hledala ten správný kolagen a fascinovalo mě, jaký viditelný rozdíl mezi nimi je, vlasy najednou ochably… už žádné experimenty, jen Inca Collagen.” Miška Rajnič Kocúrová

“Vždy mě bolívala kolena při běhání, doslova bodavá bolest, od doby, co piji Inca Collagen, nemám problém odběhnout 10 km bez bolesti. Pokožka, vlasy, nehty dostaly druhý dech.” Milka Bičanová

Skvělé účinky Inca Collagen mu zaručily trvalé první místo v žebříčcích hodnocení a za 7 let na českém a slovenském trhu si získal již více než 200 tisíc zákazníků. Při užívání tohoto produktu se o správné vstřebávání kolagenu nemusíte obávat.

Nejčastější dotazy o vstřebávání kolagenu a odpovědi na ně

Pojďme si toto téma ještě na závěr shrnout. Tyto krátké odpovědi na nejdůležitější otázky si můžete zopakovat vždy, když si budete chtít koupit nejlepší kolagen s maximálním účinkem:

Jak se vstřebává kolagen?

Kolagen se do lidského těla vstřebává až po štěpení, přičemž k zachování jeho účinků je třeba jej štěpit za studena, ideálně enzymatickou hydrolýzou. Takto vznikají kolagenové peptidy, které jsou bioaktivní a lidské tělo je dokáže vstřebat. Jsou zároveň mikronizovány do práškové formy, pokračuje doktorka biochemie RNDr. Dagmar Petrová: “Jedinou formou, ve které se může do krevního (a později lymfatického) oběhu vstřebat, je roztok. Jedinou formou, jak současně předejít bakteriálnímu rozkladu a zajistit jednoduchou přenosnost do formy roztoku, je prášková forma. V práškové formě je minimální nebezpečí bakteriálního rozkladu (bez vody je bakterie bezmocná).” Po vypití kolagenového roztoku se mohou peptidy pohodlně vstřebat přes žaludek do krevního oběhu, odkud putují tam, kde tělo potřebuje. Proto je Inca Collagen v práškové formě, hydrolyzován enzymaticky na homogenní peptidy, mikronizován a připraven k okamžité přípravě nápoje, který naplno účinkuje.

Proč nefunguje vstřebávání kolagenu v krémech?

Kolagen se nejlépe vstřebává formou roztoku, v krému či sérech je jeho schopnost vstřebávání omezena. Je to proto, že pokožka má několik vrstev a také kolagenové peptidy se přes ni dostanou jen v malém množství. “Mnohem účinnější je „krmit“ aktivní buňky ze strany krevního oběhu, odkud si berou drtivou většinu živin,” dodává doktorka Petrová.

Co podporuje vstřebávání kolagenu?

Kolagen se nejlépe vstřebává čistý. Neměl by tedy obsahovat žádné příměsi. Při užívání kolagenu je vhodné užívat také vitamín C, který pomůže syntéze vlastního kolagenu v těle člověka. Užívejte jej však separátně, neměl by být přimíchán do kolagenu.

Inca Collagen dodává měsíční balení vitamínu C zdarma jako dárek ke každému balení kolagenu.

Kolagen + Vitamín C

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Kolik kolagenu denně vstřebá tělo člověka?

Ideální dávkou podle odborných zjištění a doporučení specialistů je od 2000 do 3000 mg kolagenu denně. Vstřebávání kolagenu funguje tak, že tělo k jeho transportu potřebuje pomocné bílkoviny, které jej roznášejí v těle, kam je potřeba. Doplňuje doktorka Petrová: “Tento transportní systém má pro svou látku jen určitou kapacitu. Co nabere, to chrání a dopraví na místo použití. Co nenabere, je bez ochrany vystaveno působení hydrolytických (rozkládacích) enzymů a skončí bez účinku. Účinné množství kolagenu bude vždy záviset na kapacitě jeho transportní bílkoviny a dostane-li organismus více, prostě ho nevyužije. Od určitého denního příjmu další zvyšování dávky nevede k lepším výsledkům.”

Co zhoršuje vstřebávání kolagenu?

Při špatném životním stylu (kouření, nezdravá strava, nedostatek spánku či stres) nemusí kolagen působit tak, jak byste čekali. Rovněž mohou jeho vstřebávání zhoršovat diagnózy typu Crohnova choroba, kdy nastává problém se vstřebáváním živin do organismu.

Investujte své peníze rozumně, aby to mělo smysl. Ověřený český Inca Collagen je garancí kvality.

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×