Lámavé nehty a jak je spevnit

Není pochyb o tom, že ruce jsou vizitkou každého člověka. Už při prvním kontaktu a podání rukou vidíme, jak o sebe člověk dbá a jaký život vede. Vzhled rukou je ovlivněn zejména stavem nehtů a jejich okolí. Okousané a lámavé nehty dobrý dojem nezanechávají.

Možná budete překvapeni, co všechno může stav vašich nehtů ovlivnit. Důležité je poznamenat, že genetika má jen malý vliv. Špatný stav nehtů může poukazovat i na zdravotní problém. Proto pokud pozorujete měkké, třepící se nebo lámavé nehty či různé vady na nich, doporučujeme zpozornět. Není to jen věc estetiky – problémy s nehty mohou signalizovat dlouhodobý nedostatek určitých živin v těle. Takový stav může také vzniknout hormonálními změnami, případně změnami v těle, které jsou spojeny s věkem.

Dobrou zprávou je, že máme možnost mnohé z toho ovlivnit. Přinášíme vám tipy, jak zpevnit nehty a zlepšit tak jejich vzhled a zdraví.

Poslechněte si náš podcast o tomto tématu:

SpotifyGoogle PodcastsAmazon MusicTuneInPodbean

Z čeho jsou nehty tvořené ?

Primární složkou nehtů, podobně jako u vlasů, je dobře známý protein – keratin. Nehty obsahují několik vrstev keratinu. Zajímavý je fakt, že jde o mrtvé buňky nahuštěné na sebe a jak nehet roste, nové buňky vytlačují z nehtového lůžka ty starší. Anatomii nehtu tvoří nehtová ploténka, nehtový matrix – to je místo, odkud nehet vyrůstá, nehtové lůžko pod matrixem. Okolí nehtu tvoří kutikula, kůžička. U kořene nehtu se nachází lunula, což je světlejší poloměsíčitá část.

Čím větší je pevnost keratinu, tím lépe jeho buňky drží u sebe a nehet je silnější. Zdraví nehtů závisí primárně na tom, zda mají živé buňky uvnitř kůže, z nichž nehet roste, dostatek živin. Do těla přitom živiny dodáváme my a v případě, že má tělo zvýšené nároky na vitamíny a minerály, například při různých chorobách, je jejich příjem ještě důležitější.

Co potřebují nehty, aby byly pevné a nelámaly se

V první řadě platí, že při zdravé životosprávě budou i nehty růst lépe a lépe se udržovat.  Kromě toho je samozřejmě rozhodující návyk o ně pravidelně pečovat:

“Při klasickém ošetření nehtů a vůbec i rukou bychom měli dbát například na krémování nebo mazání rukou a nehtů, předejdeme tak vysoušení a praskání kůže, jak na rukou, tak i na kůži kolem nehtů. Je to opatření proti tvorbě záděrů i prasklin, a to hlavně v zimním období. Nejlepší je takovou péči si osvojit jako denní rituál. Nehty pilujeme jedním směrem, abychom nespustili proces štěpení nehtů,”doporučuje Anita Nopp, podologička  a odborná pedikérka z Nopp&Nopp medical centrum v Bratislavě.

Z hlediska vnitřní výživy platí, že pokud má tělo dostatek živin, budou nehty růst rychleji a budou silnější, pevnější a méně se lámat.

O jaké živiny jde? Primárně mají na dobrý stav a také na růst nehtů vliv vitamíny a minerály. Velkou roli hrají například vitaminy skupiny B, nejvíce snad biotin – vitamín B7. Dále jsou to vitaminy C a E a minerály – železo, hořčík a zinek. Pozitivně také působí dostatečná konzumace omega-3 mastných kyselin.

Důležitým zdrojem keratinu jsou bílkoviny. Proto by měla být strava nutričně vyvážená, s dostatkem bílkovin, ze kterých se pak keratin může tvořit. Doporučuje se proto, aby bílkoviny tvořily alespoň 10 až 35% z denního příjmu kalorií.

Kolagen je nejdůležitější bílkovinou, která je součástí lidské kůže, tvoří až 80% jejího objemu. Zabezpečuje správnou strukturu kůže a tím ovlivňuje její zdraví a elasticitu. Přes kůži získává nehtové lůžko potřebné živiny a zdravá kůže s dostatkem kolagenu má vliv také na zdraví nehtů. Kolagen navíc obsahuje důležité aminokyseliny, které jsou pro nehty důležité. Proto pokud máte třepící se nehty a hledáte, co na lámavé nehty, doplnit si kolagen je výborný nápad. Určité množství kolagenu přijímáme i v potravinách bohatých na bílkoviny, ale tělo ho z jídla nedokáže získat dostatek. Řešením jsou kolagenové doplňky stravy, které vám mohou pomoci doplnit kolagen, a tak přispět k lepšímu stavu nehtů.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

O pozitivních účincích kolagenu ve formě doplňku stravy již bylo provedeno mnoho studií, kde se sledoval vliv několikaměsíčního užívání bioaktivního kolagenu u různých skupin lidí. Byly pozorovány účinky na pleť, vliv na pohybové ústrojí a nechybí ani studie o jeho vlivu na růst a pevnost nehtů. Jedna z nich ukázala, že růst nehtů se u skupiny žen při 24 týdenním příjmu 2,5 gramu kolagenu denně zrychlil o 12,5% a lámavost nehtů se snížila až o více než 40%.

“Správné množství kolagenu má vliv na kvalitu kostí a chrupavek, ovlivňuje i kvalitu vlasů, nehtů, zubů a ovlivňuje i kvalitu pokožky, která je díky kolagenu a elastinu, zejména v mládí, pevná, pružná a zvlhčená. Biologický význam kolagenu je proto velký,” říká paní doktorka Tumova z Katedry farmakologie a toxikologie Farmaceutické fakulty UK v Bratislavě v autorském odborném materiálu, publikovaném v odborném časopise Medicus news.

Při výběru kolagenových doplňků doporučujeme zaměřit se na jejich kvalitu.  Není lhostejné, jaký doplněk stravy přijímáte. Vaše tělo ho musí dostat ve správné formě, aby s ním dokázalo dále pracovat. Specifika kvalitního kolagenu jsou:

 • Šetrný způsob výroby. Kolagenový hydrolyzát by měl být bioaktivní, sestávající z kolagenových peptidů se zachovanou strukturou helixu. Kolagenovou molekulu totiž tělo nedokáže přijmout vcelku, proto se musí štěpit na jednotlivé peptidy, které pak lehce proniknou do těla člověka. Nejšetrnějším způsobem takové výroby je enzymatická hydrolýza za studena.
 • Měl by být z kvalitních zdrojů. Vysokou kvalitu a účinnost má potvrzenou mořský kolagen vyráběný z vedlejších produktů ryb.
 • Měl by být neochucený, bez jakýchkoliv přísad, ve formě prášku. Je prokázáno, že kolagen se do těla nejlépe vstřebává rozpuštěný ve vodě.

Všechna tato kritéria splňuje prémiový třísložkový  Inca Collagen v prášku, který má již dlouholetou pověst kvality a účinnosti. Svědčí o tom velké množství recenzí od spokojených zákazníků. Mnozí z nich sdělují své příběhy, ve kterých popisují viditelné zlepšení stavu nehtů.

“Po druhém měsíci užívání mi viditelně začaly dorůstat vlasy na vypadaných místech a po využívání třetí krabičky mě moje kadeřnice přivítala se slovy: Wow, kolik nových vlasů ti vyrůstá!  Pozitivní účinek měl Inca Collagen i na moje věčně se třepící a lámavé nehty, které se trochu zpevnily a dokonce narostly. Investice do Inca Collagenu se rozhodně vyplatila.” Daniela Révayová, spokojená zákaznice.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

TIP na článek: Jak si vybrat ten nejlepší kolagen?

Jsou vaše nehty měkké? Otestujte se

Máte pochybnosti o svých nehtech? Pozorně si je prohlédněte podle následujících bodů. Tyto znaky ukazují, že jsou vaše nehty v dobré kondici:

 • nehty jsou hladké, mají rovnoměrný povrch
 • nehtová lůžka mají přirozeně narůžovělou barvu
 • je na nich vidět lunulu, neboli půlměsícových oblouček světlejší barvy hned u kořene nehtu
 • nehtová kutikula, kůže v okolí nehtů, je celistvá, bez záděrů

Naopak –  měkké a lámavé nehty:

 • jsou viditelně suché, křehké, často se lámou i při šetrném zacházení
 • mají mnoho malých bílých ploch na nehtových plotýnkách, obvykle po okusování nebo nadměrném používání barevných laků
 • mohou být propadlé, což naznačuje nedostatek železa, až chudokrevnost
 • jsou na nich viditelné horizontální brázdičky, které naznačují buď manuální poranění (pohmoždění) nebo i stres či následek choroby
 • okolní kůže má trhliny, je oteklá, zarudlá, nebo dokonce krvácející – za což mohou většinou zlozvyky

U problémů s nehty se samozřejmě může spojovat několik faktorů. Nejčastěji je to kombinace špatných zlozvyků a nedostatku živin, mimo jiné i kolagenu.

Měkké nehty, lámavé nehty – co prozrazují o vašem zdraví

Pokud si nejste jisti, jestli máte ve vašem těle dostatek kolagenu, otestujte se. Dobrým ukazatelem bývá mimo jiné právě stav nehtů. Pomocí našeho testu snadno zjistíte, zda potřebujete kolagen doplnit, protože jako jedna z nejpodstatnějších bílkovin v těle se může jeho nedostatek projevit i v podobě měkkých, křehkých a lámavých nehtů.

Jaké nemoci mají vliv na špatný stav nehtů? Pokud máte dlouhodobě podezření na zdravotní problém, doporučujeme situaci řešit s lékaři. Lámavé nehty mohou být příznakem například problémů se štítnou žlázou, takzvané hypotyreózy. Onychomykóza je zase infekční plísňové onemocnění, které postihuje jak nehty na rukou, tak i na nohou. Rovněž jiná kožní onemocnění mohou mít vliv na nehty – příkladem je psoriáza, nebo onemocnění zvané lichen planus.

Na nehty mohou mít vliv i hormonální změny, nejčastěji v těhotenství a po dobu kojení. Během těchto životních fází se maminky zcela běžně setkávají s nežádoucím úkazem – nehty jsou slabší, rostou pomaleji. Jde o dočasný stav, dokud se hormony nedostanou do normálu.

Co na měkké a lámavé nehty

Co tedy konkrétně dělat a jak začít, když máte lámavé nehty? Držte se těchto bodů:

Hlavní výživa na nehty – dostatek vitamínů a minerálů

Většinu z nich získáváme z dostatečně hodnotné a vyvážené stravy, ale někdy mohou přesto chybět. Proto pomáhá užívat vitamíny na nehty i  výživové doplňky. Jak konkrétně pomáhají vitamíny a minerály zlepšit stav nehtů?

Vitamín C – céčko – si naše tělo nedokáže ukládat do zásoby. Proto je rozhodně nutné doplňovat ho každý den. Navíc podporuje tvorbu kolagenu, takže kolagen a céčko tvoří nerozlučnou dvojici. Při nedostatku céčka jsou nehty křehčí a snadno se lámou. Doporučená dávka céčka denně je u mužů 90 mg a u žen 75 mg, ale v různých životních situacích, zejména během nemoci či stresového období, si tělo žádá mnohem víc.

Biotin – vitamín B7 –   podporuje růst zdravých buněk a metabolismus aminokyselin, které tvoří proteiny nezbytné pro růst nehtů. Podle několika výzkumů pomáhá zpevnit nehty a snižuje lámavost nehtů.

Železo –  základ červených krvinek –  přináší kyslík ke každičké buňce našeho těla, včetně buněk v nehtech. Proto při nedostatku železa pozorujete na nehtech různé vady a nedokonalosti.

Hořčík – stejně odpovědný za syntézu bílkovin, jakož i za stovky dalších procesů v těle. Nedostatek hořčíku se může na nehtech projevovat v podobě drobných svislých hřebenů na těle nehtu.

Zinek – zodpovědný za růst a dělení buněk. Doplnění zinku podporuje tvorbu buněk v nehtech a tím pádem i růst nehtů.

Omega-3 mastné kyseliny – třepící se nehty bývají i důsledkem nedostatečné hydratace. Doplňky s omega-3 mastnými kyselinami, například rybí olej, se starají o doplnění hydratace a pružnost nehtů, díky čemuž mají nehty zdravý lesklý vzhled.

Pestrá a nutričně vyvážená strava

Samozřejmě, že základ našeho zdraví a životosprávy tvoří to, co jíme. Všechny zmíněné vitamíny a minerály najdete v mnoha potravinách. Zmiňovali jsme, že pro zdravé nehty je důležitý příjem vysoce kvalitních bílkovin. Živočišné produkty –  vajíčka, hovězí maso, drůbež, játra, rovněž mnohé luštěniny – fazole, čočka, ale také semínka a ořechy. To vše je bohatým zdrojem minerálů – železa, zinku a hořčíku i biotinu. Na vitamin C jsou bohaté různé druhy zeleniny a ovoce. Nejvíce ho obsahuje paprika. Listová zelenina, třeba špenát, je také výborným zdrojem železa. Avokádo, mastné ryby /losos či makrela/ a různé typy olejů, např. lněný či olivový, obsahují hodně omega-3 mastných kyselin.

Důležité je, abyste mezi potravinami vyhledávali kvalitnější druhy, ideálně z lokálních zdrojů, a vyhýbali se rafinovanému cukru a ztuženým tukům.

Kolagen

Jaký vliv na nehty má užívání kvalitního hydrolyzovaného kolagenu?

 • kolagen chrání nehty před lámavostí
 • regeneruje poškozené konečky nehtů
 • zajišťuje lesk nehtů.

To vše díky obsahu aminokyselin, zejména argininu, který pomáhá zásobovat nehtové lůžko živinami a umožňuje v něm lepší průtok krve. Při dvou až tříměsíčním užívání kolagenu zpozorujete zlepšený stavu nehtů, nižší lámavost i křehkost a nehty porostou mnohem rychleji.

Už víte, že kolagen se skvěle doplňuje s vitamínem C. Oba jsou pro nehty velmi důležité. Je ovšem lepší užívat každý samostatně. Kvalitní 100% čistý hydrolyzovaný kolagen je nesmírně citlivý, proto by se k němu neměl přidávat žádný další vitamin, ani sladidla či konzervanty. Jen čistý kolagen si zachovává svou maximální účinnost. My ale víme, že jeho kombinace s vitamínem C je pro nehty velmi prospěšná, a proto každý zákazník dostane k balení Inca Collagen i balení vitamínu C se šipkami.

V období velkých hormonálních změn, například po porodu, je užívání kolagenu výborným počinem. Důsledky chaosu hormonů v podobě křehkých a lámavých nehtů tak budou při dlouhodobém užívání rychle minulostí. Pozitivní účinky Inca Collagene si už na svých nehtech ověřilo mnoho maminek, které hlásily mnohem rychlejší růst a větší pevnost nehtů.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Pitný režim

Je důležitou součástí zdravé životosprávy. Potřeba dodávat hydrataci pokožce zevnitř platí i pro nehty. Pijte proto alespoň dva litry tekutin (neslazených nápojů) denně.

Svůj den můžete odstartovat i pitím kolagenu. Inca Collagen v práškové formě rozpuštěný ve sklenici vody je nejlepší způsob, jak do těla dostat tekutiny ve spojení s kolagenem. Tento způsob užívání kolagenu je podle odborníků nejúčinnější, protože kolagenové peptidy snadno pronikají do krevního oběhu a dostávají se až k buňkám v kůži, vlasech a nehtech. Tak může kolagen plnit svou úlohu – dodávat výživu vašim lámavým nehtům.

Další tipy pro zdravé nehty

Na závěr několik doporučení, jak úspěšně zamezit ničení nehtů. Za křehké a lámavé nehty mohou totiž velmi často naše zlozvyky .

 • Přestaňte si nehty okusovat. Víme, že je to těžké. Pokud se tohoto zlozvyku nedokážete zbavit, doporučujeme investovat do návštěvy kvalitního nehtového studia. Tam s vámi tento zlozvyk prodiskutují odborníci a pomůžou vám dostat nehty zpět do dobré kondice. Funguje zde i psychologický efekt, protože pokud investujete do dobré péče o nehty, bude vám líto takové dílo zničit.
 • Chraňte si ruce při úklidu, protože mnohé čistící prostředky jsou pro naše ruce příliš agresivní. Mohou nehty vysoušet a ty jsou pak křehčí a ničí se. Noste proto při úklidu rukavice.
 • Méně je někdy více. Zkuste proto k manikúře přistupovat obezřetně. Gelové nebo akrylové nehty jsou sice atraktivní, ale trpí tím vaše přirozené nehty. Rovněž časté lakování a odlakovač vašim nehtům neprospívá. Proto dopřejte svým nehtům častěji zasloužený odpočinek. Vsaďte na přirozenost: Místo laku je ošetřete výživným olejíčkem a dopřejte jim kúru a samozřejmě nezapomínejte denně používat hydratační krém.

Přesvědčili jsme vás?

Pak začněte s péčí o své nehty už dnes! Užívejte alespoň tři měsíce Inca Collagen a do léta pocítíte jeho pozitivní účinky nejen na svých nehtech, ale doslova na vlastní kůži!

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×