Pigmentové skvrny

Hnědé pigmentové skvrny jsou strašákem, který vůbec nemusí souviset s vyšším věkem. Nevzhledné tmavé skvrny na pokožce těla, zejména na obličeji, trápí běžně i mladou generaci. Jestli postihnou právě vás, závisí na několika faktorech. Dobrou zprávou je, že mnohé z nich dokážete ovlivnit.

Jak a proč vlastně vzniká taková nepříjemná hyperpigmentace? Jak se jí vyhnout, na co si dát pozor, jak preventivně vůbec zabránit vzniku skvrn? Případně, pokud již byla škoda napáchaná, jak se pigmentových skvrn zbavit? Všechno se dozvíte v následujícím textu. Nezastupitelnou roli v tomto boji hraje opět kolagen.

Jak rozeznáte pigmentové skvrny a jak vznikají

Pigmentové skvrny jsou maličké hnědé oblasti, které kontrastují se zbytkem bledší pokožky. Vznikají tak, že v pokožce se tvoří nadměrné množství melaninu, pigmentu, který zbarvuje pokožku dohněda. Proto se často spojují s pojmem hyperpigmentace. Ve většině případů jsou tmavé pigmentové skvrny neškodné. Jde spíše o estetický problém, kterého se většinou chceme rychle zbavit. Na rozdíl od pih na nose a tvářích, které jsou sezónní záležitostí a spojují se nám s létem a pohodou, pigmentové skvrny s příchodem podzimu neodezní a pokožka zůstává až flekatá, co mnohé frustruje.

Pigmentové skvrny se objevují většinou na obličeji, na rukou, dekoltu a jiných částech těla, které bývají nejčastěji vystavovány slunečnímu záření.

Typy pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny dělíme podle příčin, kvůli kterým vznikají. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že při jejich vzniku hraje velkou roli i dědičnost.

 • Asi nejznámějším typem jsou sluneční skvrny, které vzniknou následkem účinků UV záření.
 • Dále jsou to stařecké skvrny, které se objevují ve vyšším věku.
 • Známá je také melasma, která se spojuje s hormonálními změnami v těle.
 • Časté bývají i pigmentové skvrny, které vznikají jako následek zánětů kůže. Typickým příkladem je boj s akné, po kterém zůstávají pigmentové skvrny.
 • Pigmentové skvrny se často objevují i při užívání některých léků, které zvyšují citlivost na slunce / například antibiotika/ .
 • Mohou se také vyskytnout jako reakce slunce na pokožku, na které je parfém, případně jiná kosmetika.
 • Pigmentové skvrny se mohou vyskytnout na kůži i tam, kde po zranění zůstaly jizvy, například i po spáleninách prvního stupně.
 • Jsou časté i při některých vážných onemocněních, například při Addisonově nemoci nebo takzvané hemochromatóze (patologickém hromadění železa v organismu).

U všech typů je výsledek stejný. Objeví se nehezké hnědavé flíčky, skvrny, které nejdou z pleti jen tak snadno odstranit. Proto na ně musíme vytáhnout zbraně silného kalibru. Například kolagen.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Proč vlastně vznikají?

Z výše napsaného je zřejmé, že největší odpovědnost za vznik hnědých pigmentových skvrn nese sluneční záření. Proto jsou nejčastěji zasaženy ty části těla, které nejvíce slunci  vystavujeme – tvář, dekolt, ruce.

Pigmentové skvrny jako důsledek nezdravého opalování

Sluneční paprsky, konkrétně UVA a UVB záření, mají přímý vliv na tvorbu pigmentových skvrn. Při nedostatečné ochraně pokožky dochází k nadměrné tvorbě melaninu v kůži a výsledkem jsou pak pigmentové skvrny.

Ale nejen to. Pokud před slunečními paprsky pokožku nechráníte vhodnými opalovacími krémy a neužíváte doplňky pro prevenci spálení, velmi riskujete. Kromě nejběžnějších následků – spálení kůže či alergické reakce – hrozí dlouhodobé následky: předčasné stárnutí kůže, různé karcinomy či vznik melanomů. Je proto důležité pochopit, jak se správně opalovat, abyste se těmto rizikům vyhnuli.

Pak budete schopni zabránit i tvorbě pigmentových skvrn. UVA záření totiž proniká přímo do spodní vrstvy kůže, zvané dermis. Zde dochází k ničení fibroblastů, které produkují kolagen. Nedostatek kolagenu a elastinu v pokožce je hlavním předpokladem pro vznik pigmentových skvrn, protože oba tyto nepostradatelné proteiny se starají o elasticitu, vyrovnaný tón a pěknou strukturu pokožky. Kolagen je pro pokožku esenciální, protože tvoří až 80% kůže a pracuje jako pojivo buněk.

Problém spočívá v tom, že lidské tělo si kolagen tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku a také vnější okolnosti ovlivňují jeho degradaci. Slunce je typickým příkladem.

Po 25. roce života se zásadním způsobem snižuje tvorba vlastního kolagenu a po čtyřicítce už ho tělo netvoří téměř vůbec. To má vliv na celé tělo, primárně ale na pokožku a pohybové ústrojí. Pleť začíná ochabovat, ztrácí kontury, přibývají vrásky a neopatrné vystavování se slunečním paprskům tento proces ještě urychluje.

Proto je nesmírně důležité preventivně doplňovat kolagen již v mladém věku. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je spolehnout se na kvalitní výživový doplněk v podobě prášku, který se rozmíchá ve sklenici vody a vypije. Takovým je prémiový třísložkový Inca Collagen.

Jde o mořský hydrolyzovaný kolagen špičkové kvality. Není ničím aromatizovaný ani obohacený a účinky kolagenu plně pocítíte. Je totiž velmi důležité, aby kolagen, který pravidelně užíváte, byl čistý, zpracovaný šetrnou metodou zastudena – hydrolýzou. Jen tehdy je totiž kolagen správně připravený na vstřebání do těla – je v takzvané živé podobě (bioaktivní kolagen). Při hydrolýze se molekula kolagenu štěpí na frakce, které mají schopnost dostat se krevním oběhem přesně tam, kam je třeba a kde odvede kolagen svou práci. V tomto případě přímo v naší kůži.

Inca Collagen obsahuje tři hlavní typy kolagenu – ty nejpodstatnější pro naši pokožku z dermatologického hlediska. “Kolagen typu I je v lidském těle nejrozšířenější. Je hlavní součástí kůže, kostí a šlach. Kolagen typu III se v kůži nachází v okolí kožních adnex (vlasy, nehty) a cév. Kolagen typu II se nachází v chrupavce, “ vysvětluje doktorka Jana Molčanová z dermatologické kliniky Medoderm.

Pravidelným každodenním pitím kvalitního kolagenu můžete tento protein doplňovat tam, kde ho tělo nejvíce potřebuje. Kolagen hydratuje pleť zevnitř a pečuje o opětovné spojování buněk. Dá se říci, že pomáhá obnovovat pleť. Výsledkem je pružnější, zdravější a odolnější pokožka. Zpomaluje stárnutí kůže, je prevencí nejen vůči vráskám, ale i různým poškozením kůže následkem spálení sluncem. Tím se stává i výborným prostředkem v boji proti pigmentovým skvrnám.

Potvrzují to nejen mnohé výzkumy, ale i slova odborníků. “Protože sluneční záření způsobuje výrazně rychlejší stárnutí pokožky, je užívání kolagenu vhodným způsobem, jak mu zabránit,” míní doktorka Molčanová.

Pigmentové skvrny mohou zaútočit i během těhotenství

V těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám, ke kterým patří i kolísání hormonů. Právě tehdy můžete pozorovat melazmu, neboli pigmentové skvrny vzniklé následkem hormonálních změn.

Kolagen je výborným prostředkem, na hojení po porodu a týká se to i pigmentových skvrn. Velmi často dostáváme otázky o vhodnosti jeho užívání během těhotenství a kojení. Kolagen v těhotenství bohužel doporučit nemůžeme kvůli legislativě (výživové doplňky by neměly užívat těhotné a děti), ale po porodu už vám v užívání kolagenu nic nebrání. Přece jde o čistě přírodní, tělu přirozenou, bílkovinu.

Pokožka, která možná během těhotenství trpěla následkem hormonálních změn, případně nedostatkem různých živin, přísun kolagenu rozhodně ocení. Pleť se stane pevnější, má zdravější strukturu i tón. A s tím souvisí i nižší náchylnost na vznik pigmentových skvrn. Kolagen však pomůže při zotavení po porodu nejen pokožce, ale celému tělu. Díky němu se lépe hojí rány a jizvy jsou po zhojení méně viditelné. Pomáhá při problému se striemi, hormonálním akné, lámavými nehty a v neposlední řadě zlepšuje kvalitu a růst vlasů.

Blogerka Silvia Škultéty: Kolagen mi pomohl na těhotenské pigmentové skvrny

Známá blogerka Silvia o pigmentových skvrnách vzniklých následkem hormonálních změn cosi ví. Jelikož však dala šanci kolagenu, zařadila se rychle mezi jeho nadšené fanoušky. “Mně doplňování kolagenu citelně zlepšuje nehty, vlasy, hydratuje pokožku, změkčuje staré vrásky a strie. Eliminuje i pigmentové skvrny, které se po porodu zhoršily a je to u nás dědičné. Pití kolagenu se vždy 2x ročně stane mojí ranní rutinou a výsledky jsou opravdu viditelné. Doporučuji dodávat si ho před létem. V létě naše pokožka prostě vyžaduje dvojnásobnou péči. Nejenže je vystavována přímému slunci, ale i očím našeho okolí. Dostatek kolagenu v pokožce pomůže odolat podráždění, stárnutí, spálení kůže nebo tak velmi nežádoucím pigmentovým skvrnám. “

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Ve vyšším věku vznikají stařecké skvrny

Stařecké skvrny jsou naprosto stejné pigmentové skvrny jako kterékoliv jiné. Tento výraz se vžil v souvislosti s tím, že jsou typické pro starší lidi. Věk je skutečně rizikovým faktorem pro vznik pigmentových skvrn.

Kolagen je však synonymem mládí. Proto se jeho užíváním zbavíte spousty problémů. “Kolagen můžeme doplňovat do organismu stravou nebo ve formě výživových doplňků. Zejména po 40. roku věku je vhodné užívání výživových doplňků s obsahem kolagenových peptidů, “doporučuje doktorka Molčanová z Medodermu.

Začněte proto s kolagenem co nejdříve, abyste se problémům spojených se stárnutím úspěšně vyhnuli. Dopřejte tělu mládí déle, než příroda plánovala! Nejenže zpomalíte vznik vrásek, ale zamezíte i mnohým poškozením kůže, které jsou spojeny se stárnutím, včetně pigmentových skvrn.

Nejlepší lék na pigmentové skvrny? Prevence!

Pokud ještě pigmentové skvrny nemáte, je to skvělé a rádi bychom vám pogratulovali. Je tu však jedno ALE. Pigmentové skvrny se tvoří celé roky a nemusí být viditelné hned. I když vy je nevidíte, ony se už mohou tvořit, protože kůže si pamatuje všechno. Opakované spálení v mládí, ale i nešetrné zacházení a nezdravý životní styl. To vše se vám ve vyšším věku může nepěkně vymstít.

Pokud se ptáte, kdy s prevencí začít, naše odpověď je jednoznačná: čím dříve, tím lépe. Podtrženo a sečteno –  nejlepší prevencí je výživa pleti zevnitř i zvenčí, hydratace a ochrana před UV zářením.

Pečujte o svoji pleť, dodávejte jí pravidelně bioaktivní kolagen, pijte dostatek vody a snažte se zlepšit životosprávu, protože to, jak žijete, se vždy odrazí na vaší pleti. Užívejte i vitamín C, který je esenciálním antioxidantem pro celé tělo. Podporuje vlastní tvorbu kolagenu v těle a navíc pomáhá dodanému kolagenu, aby se snadněji do organismu vstřebal. Právě proto Inca Collagen ke každé objednávce kolagenu zasílá zdarma i balení vitamínu C. Kolagen a vitamin C spolu dokonale ladí nejen pro posílení imunity, ale i při prevenci poškození kůže.

Co se týče prevence zvenčí, o svou pleť pečujte pomocí kosmetiky určené pro váš typ pleti tak, abyste se  – pokud je to možné – vyhnuli zánětlivým procesům v kůži. Pokud máte sklon ke kožním chorobám, jako je akné či různé dermatitidy, věnujte se pleti ještě důsledněji. Neváhejte řešit její stav s dermatologem. Pamatujte na to, že záněty kůže jsou rizikovým faktorem pro pozdější vznik pigmentových skvrn.

K používání správné kosmetiky patří i ochrana před slunečním zářením. Zdravé opalování spočívá v používání vysokého ochranného faktoru v krému (SPF 50+). Před slunečními paprsky se ale chraňte celoročně, i když se neopalujete. UVA paprsky vás sice nespálí, ale pronikají hluboko do pleti a jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, pigmentové skvrny a mnoho dalších poškození. Proto si zvykněte na každodenní používání pleťového krému na obličej s faktorem alespoň SPF 20. A to i během zimy.

Při ochraně před sluncem pomůže i mechanická bariéra, jako je klobouk či šátek a sluneční brýle. Pokud užíváte různé druhy léků, zejména antibiotika či antikoncepci, ve styku se sluncem buďte o ještě opatrnější.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Zbavte se tmavých skvrn s pomocí kolagenu

A co když je už máte? Nemusíte zoufat, máme účinné tipy, jak se jich zbavit, a to nadobro!

Tak jako při všem, co se týká pleti, kolagen užívaný vnitřně v nápoji si najde cestu i k pigmentovým skvrnám. Navíc pokožku hydratuje, což je výborným základem pro další kroky při zesvětlení pleti.

Dopřejte si kolagenovou kúru. Užívejte kolagen tři měsíce nepřetržitě po 3000 miligramů denně, což je podle vědeckých poznatků přesně vyvážená dávka. Inca Collagen  doporučenou denní dávku balí do nezaměnitelných zlatých sáčků pro snadné každodenní dávkování. Ideálním obdobím na kolagenovou kúru je právě období před létem a během léta. Věděli jste, že kolagen pomáhá udržet opálení? Souvisí to s regeneračními procesy v pokožce, která je dobře vyživená a není suchá, čímž opálení přetrvává. Prodlužte si léto a také na podzim se budete moci pyšnit krásně opálenou a sjednocenou zdravou pokožkou.

V případě, že pozorujete skutečně velké poškození pokožky (a to speciálně platí v případě, že jste se nepěkně spálili), denní dávku kolagenu lze krátkodobě zvýšit až na 10000 miligramů denně.

Co ještě proti pigmentovým skvrnám můžete udělat? I vitamín C v kvalitním séru aplikovaný pravidelně na pleť dokáže velmi účinně pomoci v boji s existujícími pigmentovými skvrnami. Proto je součástí mnoha zesvětlujících přípravků. Podobně silným bojovníkem je retinol, čili derivát vitamínu A. O užívání takových kosmetických přípravků doporučujeme poradit se s dermatologem.

Co ještě pomáhá na pigmentové skvrny? Při jejich odstraňování vám pomohou i specifické dermatologické procedury, například:

 • chemický peeling
 • laserová léčba
 • mikrodermabraze
 • microneedling

Pigmentové skvrny jsou, jak vidíte, propojené s mnoha rizikovými faktory a mohou být důsledkem špatné péče o pleť v minulosti. Kolagen se ne nadarmo nazývá také elixírem mládí a ve spojení s další péčí a prevencí dokáže velmi účinně zamezit i tomuto nepříjemnému problému. Tato esenciální bílkovina spojuje buňky a řeší několik problémů současně. Pravidelným užíváním Inca Collagen rozhodně nešlápnete vedle.

Přejeme vám krásnou a zdravou pleť bez pigmentových skvrn!

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×