Pigmentové skvrny

Hnědé pigmentové skvrny jsou strašákem, který vůbec nemusí souviset s vyšším věkem. Nevzhledné tmavé skvrny na pokožce těla, zejména na obličeji, trápí běžně i mladou generaci. Jestli postihnou právě vás, závisí na několika faktorech. Dobrou zprávou je, že mnohé z nich dokážete ovlivnit.

Jak a proč vlastně vzniká taková nepříjemná hyperpigmentace? Jak se jí vyhnout, na co si dát pozor, jak preventivně vůbec zabránit vzniku skvrn? Případně, pokud již byla škoda napáchaná, jak se pigmentových skvrn zbavit? Všechno se dozvíte v následujícím textu. Nezastupitelnou roli v tomto boji hraje opět kolagen.

Jak vypadají pigmentové skvrny a jak vznikají

Pigmentové skvrny jsou maličké hnědé oblasti, které kontrastují se zbytkem bledší pokožky. Vznikají tak, že v pokožce se tvoří nadměrné množství melaninu, pigmentu, který zbarvuje pokožku dohněda. Proto se často spojují s pojmem hyperpigmentace.

Ve většině případů jsou tmavé pigmentové skvrny neškodné. Jde spíše o estetický problém, kterého se většinou chceme rychle zbavit. Pigmentové skvrny se objevují většinou na obličeji, na rukou, dekoltu a jiných částech těla, které bývají nejčastěji vystavovány slunečnímu záření.ň

Pigmentové skvrny rozeznáme od jiných typů skvrn podle toho, že jejich výskyt je dlouhodobý, tedy bez našeho zásahu samy obvykle nezmizí. Například, na rozdíl od pih na nose a tvářích, které jsou sezónní záležitostí a spojují se nám s létem a pohodou, pigmentové skvrny s příchodem podzimu neodezní a pokožka zůstává až flekatá, co mnohé frustruje.

Typy pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny dělíme podle příčin, kvůli kterým vznikají. Při jejich výskytu může hrát roli i dědičnost. Nejčastějšími typy pigmentových skvrn jsou:

 • skvrny od sluníčka následkem účinků UV záření,
 • melasma, která se spojuje s hormonálními změnami v těle,
 • pozánětlivé pigmentové skvrny,
 • pigmentové skvrny po užívání určitých léků,
 • stařecké skvrny, které se objevují ve vyšším věku,
 • skvrny jako reakce určitých kosmetických přípravků (například parfémů),
 • skvrny jako následek některých vážných onemocnění (Addisonova choroba, hemochromatóza).

U všech typů je výsledek stejný. Objeví se nehezké hnědavé flíčky, skvrny, které nejdou z pleti jen tak snadno odstranit. Proto na ně musíme vytáhnout zbraně silného kalibru. Například kolagen.

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Kde se tvoří pigmentové skvrny

Z výše napsaného je zřejmé, že největší odpovědnost za vznik hnědých pigmentových skvrn nese sluneční záření. Proto se nejčastěji  mohou tvořit:

 • pigmentové skvrny na obličeji – právě tvář vystavujeme slunci nejvíce a nejčastěji se přitom skvrny tvoří na nejjemnější kůži obličeje, například pod očima, na tvářích, ale také na čele, případně na nose
 • dále se tvoří pigmentové skvrny na dekoltu, který je po tváři druhou nejvíce odhalenou částí těla
 • pigmentové skvrny na rukou a nohou jsou také časté
 • pigmentové skvrny se však mohou objevit i na krku a zádech, zvláště pokud jde o následek zánětlivých procesů v kůži
 • melasma jako důsledek hormonálních změn se může vyskytovat také na břiše

Pigmentové skvrny jako důsledek nezdravého opalování

Sluneční paprsky, konkrétně UVA a UVB záření, mají přímý vliv na tvorbu pigmentových skvrn. Při nedostatečné ochraně pokožky dochází k nadměrné tvorbě melaninu v kůži a výsledkem jsou pak pigmentové skvrny.

Ale nejen to. Pokud před slunečními paprsky pokožku nechráníte vhodnými opalovacími krémy a neužíváte doplňky pro prevenci spálení, velmi riskujete. Kromě nejběžnějších následků – spálení kůže či alergické reakce – hrozí dlouhodobé následky: předčasné stárnutí kůže, různé karcinomy či vznik melanomů. Je proto důležité pochopit, jak se správně opalovat, abyste se těmto rizikům vyhnuli.

Pak budete schopni zabránit i tvorbě pigmentových skvrn. UVA záření totiž proniká přímo do spodní vrstvy kůže, zvané dermis. Zde dochází k ničení fibroblastů, které produkují kolagen. Nedostatek kolagenu a elastinu v pokožce je hlavním předpokladem pro vznik pigmentových skvrn, protože oba tyto nepostradatelné proteiny se starají o elasticitu, vyrovnaný tón a pěknou strukturu pokožky. Kolagen je pro pokožku esenciální, protože tvoří až 80% kůže a pracuje jako pojivo buněk.

Problém spočívá v tom, že lidské tělo si kolagen tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku a také vnější okolnosti ovlivňují jeho degradaci. Slunce je typickým příkladem.

Po 25. roce života se zásadním způsobem snižuje tvorba vlastního kolagenu a po čtyřicítce už ho tělo netvoří téměř vůbec. To má vliv na celé tělo, primárně ale na pokožku a pohybové ústrojí. Pleť začíná ochabovat, ztrácí kontury, přibývají vrásky a neopatrné vystavování se slunečním paprskům tento proces ještě urychluje.

Proto je nesmírně důležité preventivně doplňovat kolagen již v mladém věku. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je spolehnout se na kvalitní výživový doplněk v podobě prášku, který se rozmíchá ve sklenici vody a vypije. Takovým je prémiový třísložkový Inca Collagen.

Jde o mořský hydrolyzovaný kolagen špičkové kvality. Není ničím aromatizovaný ani obohacený a účinky kolagenu plně pocítíte. Je totiž velmi důležité, aby kolagen, který pravidelně užíváte, byl čistý, zpracovaný šetrnou metodou zastudena – hydrolýzou. Jen tehdy je totiž kolagen správně připravený na vstřebání do těla – je v takzvané živé podobě (bioaktivní kolagen). Při hydrolýze se molekula kolagenu štěpí na frakce, které mají schopnost dostat se krevním oběhem přesně tam, kam je třeba a kde odvede kolagen svou práci. V tomto případě přímo v naší kůži.

Inca Collagen obsahuje tři hlavní typy kolagenu – ty nejpodstatnější pro naši pokožku z dermatologického hlediska. “Kolagen typu I je v lidském těle nejrozšířenější. Je hlavní součástí kůže, kostí a šlach. Kolagen typu III se v kůži nachází v okolí kožních adnex (vlasy, nehty) a cév. Kolagen typu II se nachází v chrupavce, “ vysvětluje doktorka Jana Molčanová z dermatologické kliniky Medoderm.

Pravidelným každodenním pitím kvalitního kolagenu můžete tento protein doplňovat tam, kde ho tělo nejvíce potřebuje. Kolagen hydratuje pleť zevnitř a pečuje o opětovné spojování buněk. Dá se říci, že pomáhá obnovovat pleť. Výsledkem je pružnější, zdravější a odolnější pokožka. Zpomaluje stárnutí kůže, je prevencí nejen vůči vráskám, ale i různým poškozením kůže následkem spálení sluncem. Tím se stává i výborným prostředkem v boji proti pigmentovým skvrnám.

Potvrzují to nejen mnohé výzkumy, ale i slova odborníků. “Protože sluneční záření způsobuje výrazně rychlejší stárnutí pokožky, je užívání kolagenu vhodným způsobem, jak mu zabránit,” míní doktorka Molčanová.

Pigmentové skvrny mohou zaútočit i během těhotenství

V těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám, ke kterým patří i kolísání hormonů. Právě tehdy můžete pozorovat melazmu, neboli pigmentové skvrny vzniklé následkem hormonálních změn.

Kolagen je výborným prostředkem, na hojení po porodu a týká se to i pigmentových skvrn. Velmi často dostáváme otázky o vhodnosti jeho užívání během těhotenství a kojení. Kolagen v těhotenství bohužel doporučit nemůžeme kvůli legislativě (výživové doplňky by neměly užívat těhotné a děti), ale po porodu už vám v užívání kolagenu nic nebrání. Přece jde o čistě přírodní, tělu přirozenou, bílkovinu.

Pokožka, která možná během těhotenství trpěla následkem hormonálních změn, případně nedostatkem různých živin, přísun kolagenu rozhodně ocení. Pleť se stane pevnější, má zdravější strukturu i tón. A s tím souvisí i nižší náchylnost na vznik pigmentových skvrn. Kolagen však pomůže při zotavení po porodu nejen pokožce, ale celému tělu. Díky němu se lépe hojí rány a jizvy jsou po zhojení méně viditelné. Pomáhá při problému se striemi, hormonálním akné, lámavými nehty a v neposlední řadě zlepšuje kvalitu a růst vlasů.

Blogerka Silvia Škultéty: Kolagen mi pomohl na těhotenské pigmentové skvrny

Známá blogerka Silvia o pigmentových skvrnách vzniklých následkem hormonálních změn cosi ví. Jelikož však dala šanci kolagenu, zařadila se rychle mezi jeho nadšené fanoušky. “Mně doplňování kolagenu citelně zlepšuje nehty, vlasy, hydratuje pokožku, změkčuje staré vrásky a strie. Eliminuje i pigmentové skvrny, které se po porodu zhoršily a je to u nás dědičné. Pití kolagenu se vždy 2x ročně stane mojí ranní rutinou a výsledky jsou opravdu viditelné. Doporučuji dodávat si ho před létem. V létě naše pokožka prostě vyžaduje dvojnásobnou péči. Nejenže je vystavována přímému slunci, ale i očím našeho okolí. Dostatek kolagenu v pokožce pomůže odolat podráždění, stárnutí, spálení kůže nebo tak velmi nežádoucím pigmentovým skvrnám. “

Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Pigmentové skvrny jako následek zánětů a poškození kůže

Často se pigmentové skvrny vyskytují na místech, kde došlo k poškození kůže nebo jako následek zánětu. Typickým příkladem je boj s akné, po kterém zůstávají pigmentové skvrny. Mohou se vyskytnout na místech, které byly postiženy zraněním a zůstaly po něm jizvy, například i po popáleninách prvního stupně.

Ve vyšším věku vznikají stařecké skvrny

Stařecké skvrny jsou naprosto stejné pigmentové skvrny jako kterékoliv jiné. Tento výraz se vžil v souvislosti s tím, že jsou typické pro starší lidi. Věk je skutečně rizikovým faktorem pro vznik pigmentových skvrn.

Kolagen je však synonymem mládí. Proto se jeho užíváním zbavíte spousty problémů. “Kolagen můžeme doplňovat do organismu stravou nebo ve formě výživových doplňků. Zejména po 40. roku věku je vhodné užívání výživových doplňků s obsahem kolagenových peptidů, “doporučuje doktorka Molčanová z Medodermu.

A teď optimističtěji – následují rady a reálné řešení. Co tedy s těmi nešťastnými pigmentovými skvrnami? Nemusíte zoufat, máme účinné tipy, jak se jich zbavit a to nadobro! V následujících řádcích vám nabídneme řešení, která se týkají jednak předcházení, ale i odstraňování již existujících pigmentových skvrn.

 

Jak se zbavit pigmentových skvrn

Na boj s pigmentovými skvrnami můžete využít účinné látky v kosmetice, vnitřní výživu kůže, ale i dermatologické zákroky. Zkusit můžete:

 • kolagenovou kúru
 • zesvětlující krémy
 • chemický peeling
 • laserovou léčbu
 • mikrodermabrazi
 • microneedling

Dejte kůži kolagen

Tak jako při všem, co se týká pleti, kolagen užívaný vnitřně v nápoji si najde cestu i k pigmentovým skvrnám. Navíc pokožku hydratuje, což je výborným základem pro další kroky při zesvětlení pleti.

Dopřejte si kolagenovou kúru. Užívejte kolagen tři měsíce nepřetržitě po 3000 miligramů denně, což je podle vědeckých poznatků přesně vyvážená dávka. Inca Collagen  doporučenou denní dávku balí do nezaměnitelných zlatých sáčků pro snadné každodenní dávkování. Ideálním obdobím na kolagenovou kúru je právě období před létem a během léta. Věděli jste, že kolagen pomáhá udržet opálení? Souvisí to s regeneračními procesy v pokožce, která je dobře vyživená a není suchá, čímž opálení přetrvává. Prodlužte si léto a také na podzim se budete moci pyšnit krásně opálenou a sjednocenou zdravou pokožkou.

V případě, že pozorujete skutečně velké poškození pokožky (a to speciálně platí v případě, že jste se nepěkně spálili), denní dávku kolagenu lze krátkodobě zvýšit až na 10000 miligramů denně.

Kosmetika na zesvětlení pigmentových skvrn – opravdu funguje?

Účinných látek, které zabírají je hned několik. Vitamín C, retinoidy (deriváty vitaminu A), ale i pravidelná exfoliace pomocí AHA a BHA kyselin, které šetrně odstraňují odumřelé buňky v nejsvrchnějších vrstvách pokožky, tím postupně odstraňují i ​​pigmentové skvrny. Tyto složky ale musí být ve správné koncentraci, aby správně fungovaly.

Hledání správného krému na pigmentové skvrny je jako hledání jehly v kupce sena. Kosmetických produktů je obrovské množství a je důležité nenaletět reklamním sloganům. Protože krém, ve kterém je mizivé množství účinné látky vám sotva pomůže zbavit se pigmentových skvrn.

Naproti tomu stoprocentní hydrolyzovaný Inca Collagen je díky způsobu výroby spolehlivou výživou pro kůži celého těla, čímž dokáže pomoci i prevenci a zjemnění pigmentových skvrn. Navíc účinkuje přímo zevnitř, protože jde o mikronizovaný kolagen štěpený na malé peptidy schopné jednoduše proniknout přes tenké střevo do krevního oběhu a tím do celého těla. Kolagenová molekula je příliš velká, proto je třeba ji takto štěpit. I z toho důvodu jsou krémy s obsahem kolagenu neúčinné, protože se v nich nacházejí celé molekuly kolagenu neschopné proniknout přes póry pokožky. Oproti tomu je hydrolyzovaný kolagen, který se užívá pitím, vždy lepší volbou.

Nejlepší řešení na pigmentové skvrny? Prevence!

Pokud ještě pigmentové skvrny nemáte, je to skvělé a rádi bychom vám pogratulovali. Je tu však jedno ALE. Pigmentové skvrny se tvoří celé roky a nemusí být viditelné hned. I když vy je nevidíte, ony se už mohou tvořit, protože kůže si pamatuje všechno. Opakované spálení v mládí, ale i nešetrné zacházení a nezdravý životní styl. To vše se vám ve vyšším věku může nepěkně vymstít.

Pokud se ptáte, kdy s prevencí začít, naše odpověď je jednoznačná: čím dříve, tím lépe. Podtrženo a sečteno –  nejlepší prevencí je výživa pleti zevnitř i zvenčí, hydratace a ochrana před UV zářením.

Pečujte o svoji pleť, dodávejte jí pravidelně bioaktivní kolagen, pijte dostatek vody a snažte se zlepšit životosprávu, protože to, jak žijete, se vždy odrazí na vaší pleti. Užívejte i vitamín C, který je esenciálním antioxidantem pro celé tělo. Podporuje vlastní tvorbu kolagenu v těle a navíc pomáhá dodanému kolagenu, aby se snadněji do organismu vstřebal. Právě proto Inca Collagen ke každé objednávce kolagenu zasílá zdarma i balení vitamínu C. Kolagen a vitamin C spolu dokonale ladí nejen pro posílení imunity, ale i při prevenci poškození kůže.

Výhody

Prémiový 100% mořský kolagen typů I, II, a III z ověřených zdrojů
Výborné recenze od spokojených zákazníků
Bio-Aktivní: skvěle se vstřebává
Denní dávka obsahuje 3000 mg čistého mořského kolagenu bez přísad
Hydrolyzovaný mořský kolagen Inca Collagen
Nemaskovaný sladidly ani dochucovadly
Samostatně balená denní dávka pro zachování účinků
Velmi podobný lidskému kolagenu
Inca Collagen je ryze český výrobek

Mimo jiné je kolagen prevencí i proti stařeckým skvrnám díky celkovému zpomalení stárnutí pokožky. Začněte proto s kolagenem co nejdříve, abyste se takovým problémům spojeným se stárnutím úspěšně vyhnuli. Dopřejte tělu mládí déle, než příroda plánovala! Nejenže zpomalíte vznik vrásek, ale zamezíte i mnohým poškozením kůže spojeným se stárnutím, včetně pigmentových skvrn.

Co se týče prevence zvenčí, o svou pleť pečujte pomocí kosmetiky určené pro váš typ pleti tak, abyste se  – pokud je to možné – vyhnuli zánětlivým procesům v kůži. Pokud máte sklon ke kožním chorobám, jako je akné či různé dermatitidy, věnujte se pleti ještě důsledněji. Neváhejte řešit její stav s dermatologem. Pamatujte na to, že záněty kůže jsou rizikovým faktorem pro pozdější vznik pigmentových skvrn.

K používání správné kosmetiky patří i ochrana před slunečním zářením. Zdravé opalování spočívá v používání vysokého ochranného faktoru v krému (SPF 50+). Před slunečními paprsky se ale chraňte celoročně, i když se neopalujete. UVA paprsky vás sice nespálí, ale pronikají hluboko do pleti a jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, pigmentové skvrny a mnoho dalších poškození. Proto si zvykněte na každodenní používání pleťového krému na obličej s faktorem alespoň SPF 20. A to i během zimy.

Při ochraně před sluncem pomůže i mechanická bariéra, jako je klobouk či šátek a sluneční brýle. Pokud užíváte různé druhy léků, zejména antibiotika či antikoncepci, ve styku se sluncem buďte o ještě opatrnější.

Pigmentové skvrny jsou, jak vidíte, propojené s mnoha rizikovými faktory a mohou být důsledkem špatné péče o pleť v minulosti. Kolagen se ne nadarmo nazývá také elixírem mládí a ve spojení s další péčí a prevencí dokáže velmi účinně zamezit i tomuto nepříjemnému problému. Tato esenciální bílkovina spojuje buňky a řeší několik problémů současně. Pravidelným užíváním Inca Collagen rozhodně nešlápnete vedle.

Přejeme vám krásnou a zdravou pleť bez pigmentových skvrn!

Nice to see you

We noticed you are visiting us from afar.
Maybe you are looking for our internetional website?

Enter website

Press the button to continue to the international website.

Or go to the original website.

Change language

×